مصاحبه مجله شنبه با یوچک در تاریخ 97/10/29

 

با یوچک پرسشنامه بسازید

  • یوچک کمک می کند بازار خود را بهتر بشناسید

استارتاپ یوچک به نشانی ucheck.ir توسط امیر علی حسین خان در سال 96 راه اندازی شده است. امیر علی متولد تهران و 31 ساله است و در رشته مهندسی نرم افزار تحصیل کرده و استارتاپی در حوزه نظرسنجی راه انداخته است. او می گوید: ))از اوایل دوران دانشجویی وارد کار شدم و استارتاپی را راه انداختم که باور شکستگی روبه رو شد و درتلاش دوم که استارتاپ ucheck بود، با تجربیات و دید بازاریابی که به دست آوردم، توانستم کار را دنبال کنم. در ابتدای راه دو نفر بودیم و هم بنیانگذار داشتم  ولی از اوایل کار تنها شدم و کار را به تنهایی ادامه دادم. ایده ucheck از یک نیاز شکل گرفت. چرا که یکی از دلایلی که باعث شده بود در استارتاپ قبلی شکست بخورم،نبود داده بود و من بدون اینکه تحقیقات بازار انجام دهم، وارد بازار شدم و شکست خوردم. از طرف دیگر با توجه به اینکه من سفر زیاد می روم، می دیدم که در کشورهای دیگر به داده ها اهمیت زیادی داده می شود. در ایران بر خلاف کشورهای دیگر به داده ها اهمیت زیادی داده نمی شود و هنوز کسب وکارها قدرت داده ها را کشف نکرده اند. بر همین اساس فرصتی را شناسایی کردم تا بستری را فراهم کنم تا کسب وکارها بتوانند داده های خود را به صورت دیجیتالی ذخیره کنند و از آن استفاده نمایند.))

  • استارتاپ ucheck را چطور تعریف می کنید و چه خدماتی را در آن ارائه می دهید؟

Ucheck یک پلت فرم آنلاین است که کسب وکارها می توانند برای ساخت پرسشنامه استفاده کنند و به صورت آنلاین و به صورت آفلاین و از طریق ارسال لینک اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنند و مشتریان را در معرض پرسشنامه قرار دهند. هدفی که داریم این است که کسب وکارها از این طریق شناختی نسبت به بازار هدف و مشتریان خود به دست بیاورند و به عنوان یک چراغ راهی باشیم که بتوانند راه خود را ادامه دهند.

  • نظرسنجی ها چه کاربری هایی می تواند برای کسب وکارها داشته باشد؟

کاربری ها بسته به نوع کسب وکارها متفاوت است. به عنوان مثال، تیم های تحقیقات بازار کسب وکارها می توانند از این طریق به تحلیل داده های بازار بپردازند. تیم های منابع انسانی می توانند از این طریق به صورت ماهانه از پرسنل خود نظرسنجی انجام دهند. تیم های CRM برای سنجش رضایتمندی مشتریان، تیم های توسعه محصول جدید و اساتید و دانشجویان برای انجام پروژه های تحقیقاتی و پایان نامه ها کسانی هستند که می توانند از خدمات استفاده کنند.

 

  • تا کنون چه تعداد کاربر و کسب وکار از خدمات استفاده کرده اند؟

تا کنون 2000 کاربر و کسب وکار از خدمات استفاده کرده اند و حدود 100 سازمان و شرکت خصوصی از خدمات استفاده کرده اند.

  • کسب وکارها چطور می توانند از خدمات استفاده کنند؟

کاربران می توانند در سایت ثبت نام کنند و پرسشنامه خود را بسازند و از طریق لینک یا کیوسک های نظرسنجی پرسشنامه را در معرض دید مخاطبان قرار دهند و داده های جمع آوری شده را در لحظه در بستر ucheck تحلیل کنند.

  • هزینه استفاده از خدمات برای کاربران چقدر است؟

تا 200 پرسشنامه خدمات رایگان ارائه می شود چرا که این تعداد پرسشنامه برای دانشجویان و کسب وکارهایی که در اسکیل پایین می خواهند کارکنند، کافی است وما این امکان را ایجاد کرده ایم تا همه بتوانند از خدمات استفاده کنند و اگر کسی تمایل داشته باشد راه را حرفه ای تر ادامه دهد، می تواند از پکیج پولی استفاده کند که در آن محدودیتی از نظر تعداد پرسشنامه وجود ندارد. به صورت ماهیانه پکیج 140 هزار تومان و 280 هزار تومان تعریف کرده ایم که بسته به وسعت پروژه و امکاناتی که مدنظر دارند، کسب وکارها می توانند از این خدمات استفاده کنند. همچنین می توانند از کیوسک های نظرسنجی ما استفاده کنند و آن را درمحل کسب وکار خود قرار دهند که قیمت آن با قیمت دلار بالا و پایین می شود چون در آن تبلت قراردارد و بسته به نوع کیوسک قیمت آن بین 3 الی 4 میلیون است.

  • درحال حاضر به مرحله ای از درآمد زایی رسیده اید که هزینه ها پوشش داده شود؟

خیر. هنوز به این مرحله نرسیده ایم و اهداف اصلی ما حضور دربازارهای بین المللی است و قصد داریم تا 2 سال آینده به این بازارهای بین المللی است و قصد داریم تا 2 سال آینده به این بازارها دست یابیم و نقطه سربه سر خود را هم همزمان پیش بینی می کنیم و تاکنون هرچه درآمد داریم، برای رسیدن به این هدف سرمایه گذاری می کنیم.

  • با چه سرمایه اولیه ای کار را شروع کردید؟

با حدود 100 میلیون تومان. من به دلیل روابطی که در بیزنس خود داشتم، در ابتدای کار موفق شدم که قراردادهای خوبی را با کافه و رستوران های زنجیره ای مانند کافه ویونا و برگرلند ببندم وبخش زیادی از سرمایه اولیه را به این شکل به دست آوردم و الباقی نیز سرمایه شخصی بود.همکاری با این کافه ها و رستوران ها هم از نظر تامین هزینه اولیه و هم از نظرشناخت برند ما بسیار تاثیر گذار بود.

  • حجم بازار را چقدر ارزیابی می کنید و شما قصد دارید چند درصد آن را به دست بیاورید؟

حجم بازاریابی که ما در آن فعالیت می کنیم، حدود 2000 میلیارد تومان به صورت سالانه است که هدف ما یک بازار 500 میلیاردی است که ما یک درصد از سهم این بازار را هدف گذاری کرده ایم.

  • تاکنون با چه چالش هایی روبه رو بوده اید؟

یکی از بارزترین چالش های من این بود که تنها بودم و بدون بنیانگذار کار را ادامه دادم. اداره استارتاپ بدون بنیانگذار کار دشواری است و مسئولیت زیادی دارد. علاوه بر این، رسیدن به هدفی که داریم و آن هم حضور در بازارهای بین المللی است، یکی از عمده ترین چالش های ماست و با اینکه رقبای قدرتمندی در دنیا داریم، ولی قصد داریم این هدف را محقق کنیم.

 

منبع: مجله شنبه

توسط : یاسمن نجفی زاده


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left