20 سوال مناسب پرسشنامه آنلاین برای مصاحبه شغلی

مصاحبه برای یک شغل جدید می‌تواند وظیفه‌ای زمان‌بر برای مدیران منابع انسانی باشد. با استفاده از تقریباً 85،000 بررسی مصاحبه برای رسیدن به یک نتیجه، منبع استخدام گلاسدور اعلام کرده است که میانگین مدت فرآیند استخدام به صورت جهانی بیش از 20 روز است. در برخی از شهرها و صنایع، این مدت ممکن است بسیار بیشتر باشد. به عنوان مثال، در نیویورک، میانگین فرآیند مصاحبه ممکن است بیش از 33 روز طول بکشد و برای جاهای دولتی، این فرآیند ممکن است تقریباً 55 روز طول بکشد. پس چگونه می‌توان مصاحبات را به گونه‌ای کوتاه‌تر کرد تا به سرعت یک جایگاه با فرد مناسب پر شود؟ پاسخ در یک پرسشنامه آنلاین ‌مصاحبه است. در این وبلاگ از یوچک، به بررسی نحوه کار آنها و انواع سوالاتی که در یک پرسشنامه آنلاین مصاحبه می‌پرسند، خواهیم پرداخت.

پرسشنامه آنلاین مصاحبه چیست؟

انتخاب افرادی که با یک جایگاه سازگار نیستند، ممکن است دشوار باشد. بنابراین، پرسشنامه آنلاین مصاحبه یک سری سوال از کاندیداهای شغلی می‌پرسد که به شرکت امکان می‌دهد قبل از مصاحبه حضوری (یا مجازی) ویژگی‌های بیشتری از آنها را بداند. در این پرسشنامه آنلاین از آنها خواسته می‌شود که اطلاعاتی درباره ترجیحات شغلی، اهداف حرفه‌ای، سبک مدیریت مورد علاقه، انگیزه‌های اصلی و موارد دیگر ارائه دهند. این اطلاعات به مدیران منابع انسانی کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که کاندیدا آیا مناسب جایگاه خالی در سازمان است یا خیر. معمولاً این پرسشنامه آنلاین تنها به افرادی که برای مصاحبه انتخاب شده‌اند داده می‌شود. با این حال، گاهی اوقات به عنوان یک ابزار سریع ارزیابی "اولیه" چندین نفر از افراد موجود در اولین گروه مصاحبه استفاده می‌شود.

مزایا و معایب استفاده از پرسشنامه آنلاین ‌مصاحبه چیست؟

هنگام استفاده از پرسشنامه آنلاین مصاحبه، مزایا و معایبی وجود دارد. در زیر به سه مزیت و سه معایب اصلی آنها می‌پردازیم.

مزایای پرسشنامه آنلاین مصاحبه

 1. صرفه‌جویی در زمان: زیرا کاندیداها سوالات را بدون حضور مدیر منابع انسانی یا حرفه‌ای استخدام پاسخ می‌دهند، این می‌تواند زمان زیادی را صرفه‌جویی کند. همچنین می‌تواند تعداد مصاحباتی که باید انجام داده شود را کاهش دهد.
 2. تامین اسناد: زیرا پاسخ‌های کاندیداها به صورت نوشتاری و یا تایپ شده و ثبت می‌شوند، این اطلاعات قابل استفاده در آینده هستند. به عنوان مثال، اگر یک کاندیدا استخدام شود اما به نظر نمی‌رسد توانایی دارد، پرسشنامه آنلاین مصاحبه آنها می‌تواند مطرح شود و برای مقایسه تجربیات اعلام شده با عملکرد آنها استفاده شود.
 3. قابلیت سفارشی‌سازی کامل: این پرسشنامه‌ها کاملاً قابلیت سفارشی‌سازی دارند و کاندیداها را ملزم به ارائه اطلاعات اضافی می‌کنند که ممکن است در رزومه یا نمونه‌کارهاشان آن به سادگی مشخص نباشد. این مسئله به ویژه در تصمیم‌گیری در مورد اینکه یک کاندیدا به فرهنگ کاری خاصی مناسب است یا خیر، مهم است.

معایب پرسشنامه آنلاین مصاحبه

 1. فرصت از دست رفته برای تعامل فعال: چون پرسش‌ها از پیش تعیین شده‌اند، این روش از تعامل فعال و اجتماعی که ممکن است در مصاحبه حضوری ایجاد شود، محروم می‌کند.
 2. ممکن است کاندیداها را ناراحت کند: استفاده از پرسشنامه آنلاین مصاحبه به کارفرما یا شرکت یک ابزار انتخابی داده می‌شود که ممکن است برخی از کاندیداها را ناراحت کند یا احساس کنند که فرآیند رفتاری نیست.
 3. اطلاعات تجمعی پیچیده: در مواردی ممکن است پرسش‌ها به گونه‌ای باشند که اطلاعات تجمعی پیچیده‌ای ایجاد کنند که ممکن است در مصاحبه حضوری بررسی کردن آن زمان‌بر باشد.

چالش‌های پرسشنامه‌ آنلاین مصاحبه

بدون شک، هنگام استفاده از پرسشنامه‌های آنلاین مصاحبه (به جز ساخت اولیه آن) چالش‌هایی ممکن است به وجود آید. برخی نکاتی که باید به ذهن داشت:

 1. برخی از کاندیداها، به ویژه کسانی که درخواست‌های زیادی دارند، ممکن است زمان کافی نداشته یا از پر کردن پرسشنامه آنلاین خودداری کنند، بنابراین ممکن است از یک فرد عالی محروم شوید.
 2. کاندیداها ممکن است سعی کنند حدس بزنند که چه پاسخ‌هایی می‌خواهید تا مورد توجه قرار گیرند، حتی اگر واقعیت نداشته باشند. همچنین ممکن است واقعیت را کمی کمرنگ‌تر نشان دهند.
 3. کارمندان یک سازمان ممکن است به کاندیداها بگویند که چه پاسخ‌هایی ممکن است "پاسخ‌های خوب" در نظر گرفته شوند که باعث تحریف پاسخ‌ها و نتایج شود.

انواع سوالات پرسشنامه‌ آنلاین مصاحبه

برای پرسشنامه‌ آنلاین مصاحبه فرمت استانداردی وجود ندارد. بیشتر سازمان‌ها بر روی شناسایی اطلاعات در مورد کاندیدا تمرکز می‌کنند که معمولاً در رزومه‌شان نیست یا به دلیل محدودیت‌های زمانی در مصاحبه‌ها معمولاً بحث نمی‌شود. با این حال، برخی سازمان‌ها همچنین برخی از سوالات واقعی مصاحبه را نیز درج می‌کنند تا زمان مورد نیاز برای مصاحبات رسمی را کاهش دهند.

برخی از انواع سوالاتی که ممکن است در پرسشنامه‌ آنلاین مصاحبه بپرسید عبارتند از:

20 سوال برای پرسشنامه‌ آنلاین مصاحبه

 1. در کدام وظایف حرفه‌ای برجسته‌اید؟
 2. چگونه می‌توانید مهارت‌ها و دانش خود را در این شغل به کار بگیرید؟
 3. آیا مهارت‌ها یا دانشی دارید که ممکن است برای این شغل مفید باشد ولی در رزومه‌تان لیست نشده باشد؟
 4. نقاط قوت شما چیست؟ چگونه بر آنها سرمایه‌گذاری می‌کنید؟
 5. نقاط ضعف شما را شرح دهید و بگویید چگونه فکر می‌کنید می‌توانید آنها را پیش‌گیری کنید؟
 6. اهداف حرفه‌ای شما چیست؟ در سه سال آینده یا پنج سال آینده چه کاری دوست دارید انجام دهید؟
 7. به نظر شما مدیر ایده‌آل چگونه به نظر می‌رسد؟
 8. شما را معمولاً بیشتر چه چیزی از مدیران آزار می‌دهد؟
 9. مهارت‌های ارتباطی شما چگونه است؟
 10. چه چیزی درباره مشاغل قبلی شما بیشتر شما را ناراحت کرده است؟
 11. چگونه سبک کار معمولی شما است؟
 12. یک روز عادی در شغل فعلی یا آخرین شغل شما چگونه به نظر می‌رسد؟
 13. یک چیزی که می‌خواستید در شغل قبلی‌تان به شکل متفاوتی انجام می‌دادید چیست؟
 14. سه دستاورد حرفه‌ای خود را توضیح دهید.
 15. به نظر شما چه چیزی یک شغل را جذاب می‌کند؟
 16. چرا از شغل قبلی‌تان استعفا دادید؟ یا چرا از شغل فعلی خود می‌خواهید برید؟
 17. آیا در جایی دیگر هم درخواست داده‌اید؟
 18. در یک شغل چه چیزی را دنبال می‌کنید؟
 19. بگویید چه چیزی از این شغل می‌خواهید بدست آورید؟
 20. حداقل حقوق شروع کاری که قبول می‌کنید چقدر است؟

استفاده از نمونه فرم مصاحبه شغلی در یوچک

نتیجه‌گیری

لیزا کوآست می‌گوید که هنگام اجرای صحیح، پرسشنامه های مصاحبه می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا "زمان و هزینه را در فرآیند انتخاب صرفه‌جویی کنند، نرخ تغییرات را کاهش دهند و بهره‌وری را افزایش دهند. روحیه کاری". پس، آیا شما آماده‌اید که شروع به استفاده از پرسشنامه‌های آنلاین مصاحبه کنید؟ امروز با یوچک شروع کنید! می‌توانید به راحتی پرسشنامه‌ها و نظرسنجی‌های حرفه‌ای، امن و واکنش‌پذیر را آنلاین ایجاد کنید.

سوالات متداول

پرسشنامه آنلاین مصاحبه چیست؟

پرسشنامه‌ای است که از کاندیدای شغلی سوالاتی می‌پرسد تا به شرکت‌ها اجازه دهد بیشتر درباره آنها قبل از مصاحبه حضوری (یا مجازی) بدانند.

چرا باید از پرسشنامه آنلاین مصاحبه استفاده کنیم؟

پرسشنامه آنلاین مصاحبه زمان زیادی را صرفه‌جویی می‌کنند زیرا مصاحبه‌گر نیازی به حضور ندارد. همچنین اطلاعاتی برای پیگیری فراهم می‌کند در صورتی که فرد جدید با صلاحیت‌های ذکرشده مطابقت نداشته باشد.

مدت زمان فرآیند استخدام چقدر طول می‌کشد؟

گلاسدور اعلام کرده است که میانگین مدت زمان فرآیند استخدام به صورت جهانی بیش از 20 روز است. در برخی از شهرها و صنایع، این مدت ممکن است طولانی‌تر باشد.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left