چگونه یک پرسشنامه آنلاین ماتریسی ایجاد کنیم؟

سوالات ماتریسی که در واقع تعدادی سوال درون یک شبکه هستند - یک نوع محبوب از سوالات نظرسنجی آنلاین محسوب می‌شوند. با این حال، هنگامی که به اشتباه انجام شوند، ممکن است باعث مشکلات در افرادی که پرسشنامه آنلاین را پر می‌کنند، شوند! در این وبلاگ از یوچک، به مسائلی که با استفاده از سوال ماتریس پیش می‌آید، خواهیم پرداخت و نحوه حل این مشکلات توسط یوچک را برجسته خواهیم کرد تا پاسخ بهتری نسبت به پرسشنامه آنلاین ماتریسی ارائه دهیم.

پرسشنامه آنلاین ماتریسی چیست؟

پرسشنامه آنلاین ماتریسی به طور اصولی مجموعه‌ای از سوالات هستند. سازندگان پرسشنامه آنلاین ماتریسی آنها را دوست دارند چرا که نوشتن آنها آسان است و می‌تواند نظرسنجی را کوتاه‌تر از ظاهر واقعی آن نشان دهد (تحقیقات نشان می‌دهد که با کوتاه‌تر شدن یک نظرسنجی، نرخ پاسخ افراد بهبود می‌یابد).

در نگاهی به یک پرسشنامه آنلاین ماتریسی ، احتمالاً خودتان یکبار حتماً یکی از آنها را پر کرده یا حداقل یکی از آنها را دیده‌اید.

چگونه یک پرسشنامه آنلاین ماتریسی ایجاد کنید؟

ایجاد یک پرسشنامه آنلاین ماتریسی بسیار آسان است. شما فقط باید یک سوال که به تعداد زیادی مورد اعمال می‌شود، ایجاد کنید. سپس باید گزینه‌های پاسخ خود را توسعه دهید، مانند سوال امتیازدهی. سه نکته که باید به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید یک پرسشنامه آنلاین ماتریسی ایجاد کنید:

  1. گزینه‌های پاسخ خود را با عدد و یک کلمه مخلوط کنید؛ یکی را انتخاب کنید.
  2. گزینه‌های پاسخ را به اندازه ممکن کوتاه نگه دارید و سعی کنید آنها را به پنج یا کمتر محدود کنید.
  3. متن موردی را به اندازه ممکن کوتاه نگه دارید و سعی کنید آنها را به پنج کلمه یا کمتر محدود کنید.

چالش‌های متداول با پرسشنامه آنلاین ماتریسی

اولین مشکل با پرسشنامه آنلاین ماتریسی این است که بسیاری از سازندگان پرسشنامه آنلاین ماتریسی سه راهنمایی مربوط به بخش بالا را نادیده می‌گیرند. اغلب آنها گزینه‌های پاسخ را بسیار زیاد و موارد زیادی اضافه می‌کنند. این برای مشارکت‌کنندگان نظرسنجی، یا حتی بر روی کامپیوتر می‌تواند گیج‌کننده شود.

هنگامی که ماتریس بسیار بزرگ می‌شود، خوانندگان ممکن است فراموش کنند که جعبه پاسخ به چه معناست یا در حال پاسخ به کدام مورد هستند. این همان چیزی است که در ابتدا در مورد مشکلات در یک ماتریس اشاره کرده بودیم.

البته وقتی مردم احساس گیر افتادگی می‌کنند، هر چه ممکن است برای "رها شدن" از آن اقدام می‌کنند، مانند:

  1. انتخاب تصادفی پاسخ
  2. علامت‌گذاری همان جعبه در طول زمان
  3. رفتن به سوال بعدی
  4. از نظرسنجی کلاً خارج شدن

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نیمی از ترافیک وب اکنون از دستگاه‌های تلفن همراه حاصل می‌شود. بنابراین، مهم است که هر پرسشنامه آنلاین ماتریسی با استفاده از طراحی واکنشگرا ایجاد شود، به معنای آن که متن و گرافیک‌ها به طور خودکار بر اساس اندازه صفحه تنظیم می‌شوند.

با این حال، هیچ راه ساده‌ای برای ایجاد یک پرسشنامه آنلاین ماتریسی واکنشگرا وجود ندارد؛ ممکن است هنوز هم به نظرسنجی نگاهی ناخوشایند داده شود که افراد را از خود دور کند. حتی اگر تلاش کنید یک طراحی واکنشگرا را امتحان کنید که نظرسنجی آنلاین را تقسیم کند، احتمالاً ممکن است که به شکلی که در زیر دیده می‌شود قطع شود که باعث ناخوشایندی بیشتر مخاطبان نظرسنجی می‌شود.

مهم نیست چه اتفاقی بیافتد، این یک تجربه کاربری ناپسند است و مطمئناً باعث انزوای شرکت‌کنندگان می‌شود. خوشحالانه، یک راه بهتر وجود دارد!

یک روش نظرسنجی آنلاین بهتر با یوچک

در یوچک، ما کارها را کمی متفاوت تر انجام می‌دهیم! برای ساخت سوالات ماتریسی در سامانه نظرسنجی یوچک، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. ورود به حساب کاربری یوچک:

به وب‌سایت یوچک بروید و وارد حساب کاربری خود شوید.

2.ساخت یک نظرسنجی جدید:

اگر هنوز پرسشنامه آنلاین خود را ایجاد نکرده‌اید، با ساخت یک نظرسنجی جدید شروع کنید.

3. افزودن سوال ماتریسی:

در بخش ویرایشگر پرسشنامه، گزینه افزودن سوال جدید را پیدا کنید و به دنبال نوع سوالی با عنوان "ماتریس" بگردید.

4. تعریف ماتریس:

تعداد سطرها و ستون‌های ماتریس را مشخص کنید. سطرها معمولاً مربوط به موارد یا ویژگی‌های مختلف هستند، در حالی که ستون‌ها گزینه‌ها یا اظهارنظرهای مختلف را نمایش می‌دهند. هر سطر را با یک عبارت یا سوال واضح و مختصر و هر ستون را با گزینه‌های پاسخ یا مقیاس برچسب‌گذاری کنید.

5. پیکربندی تنظیمات سوال:

تنظیمات اضافی سوال ماتریس را تنظیم کنید، مانند ایجاد الزامی یا اختیاری بودن سوال.

6. پیش‌نمایش سوال:

سوال ماتریسی را پیش‌نمایش دهید تا اطمینان حاصل شود که همانطور که می‌خواهید نمایش داده می‌شود.

7. تست نظرسنجی:

قبل از انتشار نظرسنجی آنلاین، آن را تست کنید تا اطمینان حاصل شود که سوالات ماتریسی به درستی عمل می‌کنند و ظاهر مورد انتظار را دارند.

8. انتشار نظرسنجی آنلاین:

هنگامی که از پرسشنامه آنلاین خود راضی شدید، آن را منتشر کنید تا برای شرکت‌کنندگان قابل دسترس باشد.

نتیجه‌گیری

پرسشنامه آنلاین ماتریسی ممکن است یک گزینه عالی باشد؛ اگر سازندگان نظرسنجی به یاد داشته باشند که ماتریس‌هایشان را خیلی پیچیده نکنند. سوالات نظرسنجی ماتریس در یوچک که در نظر ما بیشتر شباهت به سوالات مقیاس لیکرت دارد، راهی متمایزتر برای پرسیدن یک سوال برای چندین آیتم با گزینه‌های پاسخ ثابت ارائه می‌دهد. این راه بهتری برای به دست آوردن پاسخ به سوالات شما و افزایش نرخ پاسخ‌گویی شماست!

سوالات متداول

پرسشنامه آنلاین ماتریسی چیست؟

پرسشنامه آنلاین ماتریسی به طور اصولی مجموعه‌ای از سوالات هستند. در این نوع نظرسنجی، یک سوال به بسیاری از آیتم‌ها اعمال می‌شود که طول نظرسنجی را به نظر کوتاه‌تر می‌کند.

سوالات پرسشنامه آنلاین ماتریسی مصاحبه چیستند؟

کارفرمایان اغلب هنگام مصاحبه با متقاضیان شغل، آنلاین یا بر روی کاغذ از یک پرسشنامه آنلاین ماتریس استفاده می‌کنند. در یک سوال مصاحبه ماتریس، یک سوال پرسیده می‌شود که به بسیاری از آیتم‌های مختلف اعمال می‌شود.

چالش متداول با پرسشنامه آنلاین ماتریسی چیست؟

اگرچه یک پرسشنامه آنلاین ماتریسی تنها یک سوال دارد، سازندگان نظرسنجی اغلب تمایل دارند تعداد زیادی آیتم و پاسخ‌های بیش از حد اضافه کنند که ممکن است برای مشارکت‌کنندگان گیج‌کننده شود و باعث از دست دادن آنها از نظرسنجی شود.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left