داده به عنوان محصول چیست و چه استراتژی هایی دارد؟

تجارت‌ها به دنبال روش‌های نوآورانه برای استخراج ارزش های خود هستند. یکی از این مفاهیم تحولی، "داده به عنوان یک محصول" (DaaP) است که دیدگاه سنتی را در مورد داده  بررسی می کند. به جای اینکه داده را به عنوان یک محصول فرعی از فرآیندهای تجاری در نظر گرفت، سازمان‌ها اکنون به طور استراتژیک داده‌ها را جمع‌آوری، پردازش و بسته‌بندی کرده و محصولاتی بازارپذیر ایجاد می‌کنند. این تغییر نشان دهنده تشخیص داده به عنوان یک دارایی ارزشمند است که می‌تواند تصمیم‌گیری‌های داخلی را بهبود بخشد و با ارائه الهامات مفید به موجودیت‌های خارجی، درآمدزایی را فراهم کند.

در این وبلاگ از یوچک، به جزئیات کلیدی مفهوم داده به عنوان یک محصول می‌پردازیم و راهکارهایی را برای اعمال موثر این رویکرد برای باز کردن توانمندی کامل انبار داده‌های خود بررسی می‌کنیم.

درک داده در پرسشنامه آنلاین به عنوان یک محصول

داده به عنوان یک محصول به مدیریت داده به عنوان یک دارایی ارزشمند تصور می‌شود که با همان سطح توجه و مراقبتی که به سایر محصولات یا خدمات درون یک سازمان تعلق دارد، توسعه یافته و ارائه می‌شود. در اینجا برخی از جنبه‌های کلیدی مفهوم داده به عنوان یک محصول آورده شده است:

پیشنهاد ارزش

داده منبعی ارزشمند است که می‌تواند الهاماتی فراهم کند، تصمیم‌گیری را پشتیبانی کند و نوآوری را تحریک کند. شرکت‌ها پتانسیل تولید درآمد را از طریق ارائه داده‌های خود به افراد خارجی یا ایجاد محصولات و خدمات جدید مبتنی بر داده را شناخته‌اند.

درآمد

سازمان‌ها ممکن است داده‌های شرکت را به صورت مستقیم به سایر شرکت‌ها، پژوهشگران یا تحلیل‌گران بفروشند. این ممکن است شامل ارائه دسترسی به مجموعه‌داده‌های خام یا ارائه اطلاعات تجزیه و تحلیل شده و پردازش‌شده بیشتر باشد.

کیفیت داده

سازمان‌ها باید استانداردهای بالایی از کیفیت و حکومت داده را حفظ کنند تا قابلیت بازاریابی داده‌ها را تضمین کنند. این شامل اطمینان از دقت، قابلیت اعتماد و اطلاعات داده شده و رعایت قوانین حریم خصوصی برای ساخت اعتماد در بین مصرف‌کنندگان پتانسیل می‌شود.

حفظ و ارسال

داده به عنوان یک محصول شامل بسته‌بندی داده است که به راحتی توسط مخاطبین هدف قابل مصرف است. این ممکن است شامل ایجاد رابط‌های برنامه‌نویسی، فیدهای داده، گزارش‌ها یا داشبوردهایی باشد که الهامات معنی‌دار یا داده‌های خام برای تحلیل بیشتر فراهم می‌کنند.

استفاده از فناوری

ظهور فناوری‌های پیشرفته مانند تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی نقش حیاتی در امکانات بهره‌برداری از سازمان‌ها برای استخراج الهامات ارزشمند از مجموعه‌داده‌های بزرگ ایفا کرده است، که داده را به عنوان یک محصول جذاب‌تر می‌کند.

استفاده داخلی

داده به عنوان یک محصول به فرآیند پولی‌سازی خارجی محدود نمی‌شود. سازمان‌ها ممکن است همچنین داده خود را به عنوان یک محصول برای مصرف داخلی در نظر بگیرند، که این به بخش‌ها یا تیم‌های مختلف امکان استفاده از آن برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی استراتژیک را می‌دهد.

مدل‌های اشتراک

بعضی از سازمان‌ها مدل‌های اشتراک را به کار می‌گیرند که مشتریان داخلی به صورت منظم برای دسترسی به مجموعه‌داده‌های به‌روزشده یا خدمات داده مستمر پرداخت می‌کنند. مفهوم داده به عنوان یک محصول نشانگر تغییر در دیدگاه به سوی تشخیص داده به عنوان یک دارایی استراتژیک با پتانسیل ایجاد ارزش داخلی و خارجی است. این با روند کلی تصمیم‌گیری مبتنی بر داده و اهمیت روزافزون اطلاعات در اقتصاد دیجیتال امروزی همخوانی دارد.

چگونگی کار تیم‌ها با رویکرد داده به عنوان یک محصول

تیم‌ها باید فرآیند سازمان‌یافته و همکاری‌ای را دنبال کنند تا رویکرد داده به عنوان یک محصول (DaaP) را با موفقیت اعمال کنند. در ادامه، راهنمای مرحله‌به‌مرحله برای استفاده تیم‌های داده از رویکرد داده به عنوان یک محصول آورده شده است:

تعریف اهداف

اهداف محصول داده را به وضوح بیان کنید. مسائل کسب‌وکاری خاصی که به حل آنها هدف‌گذاری می‌شود را درک کنید و اطمینان حاصل کنید که با اهداف کلی سازمان همخوانی دارد.

پیشنهاد ارزش

ارزشی که محصول داده باید ارائه دهد را تعریف کنید، بیشتر به معنای الهامات، بهبودهای کارایی یا نوآوری.

شناسایی سهامداران

شامل یک مجموعه متنوع از سهامداران، از جمله رهبران کسب‌وکار، داده‌دانان و تحلیلگران داده و کاربران نهایی شوید. برای درک نیازها و انتظارات متنوع، الهامات را از هر دیدگاهی جمع‌آوری کنید.

همکاری

همکاری بین تیم‌های مختلف را تشویق کنید تا تأثیرات پتانسیل محصول داده را به‌طور کامل درک کنند.

کشف و بررسی داده

بررسی جامع منابع داده موجود را انجام دهید. انواع داده‌ها و کیفیت آن‌ها را درک کنید و شناسایی کنید که چگونه می‌توانند برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده استفاده شوند.

شناسایی انحرافات

انحرافات موجود در داده را شناسایی کرده و استراتژی‌هایی برای حل یا تکمیل اطلاعات گم‌شده ارائه دهید.

ارزیابی کیفیت داده

دقت، کمال، پیوستگی و قابلیت اعتماد داده‌ها را ارزیابی کنید. ارزیابی‌های کیفیت داده کامل را اجرا کنید و فرآیندهای تمیز کردن و اعتبارسنجی داده‌ها را برای تولید خروجی با کیفیت بالا به‌کار ببرید.

مانیتورینگ مداوم

مکانیسم‌هایی برای مانیتورینگ مداوم کیفیت داده ایجاد کنید، زیرا حفظ استانداردهای بالا به‌عنوان یک فرآیند مداوم است.

راه‌اندازی زیرساخت

یک زیرساخت داده قوی و قابل مقیاس برای ذخیره، پردازش و تجزیه و تحلیل داده برپا کنید. در نظر بگیرید که از پلتفرم‌های ابری برای انعطاف‌پذیری، قابل مقیاس بودن و مدیریت موارد و داده‌ها بهینه استفاده شود.

ادغام فناوری

اطمینان حاصل کنید که از فناوری‌های پیشرفته مانند تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی به صورت بی‌درنگ استفاده می‌کنید تا حداکثر از پتانسیل الهام‌بخشی بهره‌مند شوید.

توسعه نمونه‌سازی

نمونه‌ها یا محصولات کم‌مصرف (MVPs) را برای آزمایش و اعتبارسنجی قابلیت و عملکرد محصول داده بسازید.

به رویکرد پیاپی پذیری، که اجازه می‌دهد تا بازخوردها و نیازهای تکاملی پیوسته، بهبودهای مداومی اعمال شود، پذیرفته شود.

 آموزش و بهره‌برداری

جلسات آموزشی برای کاربران داده فراهم کنید که با محصول داده تعامل دارند. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها از اصول مدیریت محصول برای نقش‌های خاص خود بهره‌مند شوند.

ترویج بهره‌برداری

استراتژی‌هایی را برای ترویج بهره‌برداری از محصول داده درون سازمان اجرا کنید، که ارزش و تأثیر پتانسیلی آن را تأکید می‌کند.

بهبود مداوم

مکانیسم‌های بازخورد برای جمع‌آوری الهامات از کاربران کسب‌وکار و سهامداران ایجاد کنید. از این بازخورد برای بهبود مداوم محصول داده استفاده کنید.

تطابق با نیازهای تغییرکننده

در تطبیق با نیازهای تغییرکننده کسب‌وکار و پیشرفت‌های فناورانه، اقدامات لازم برای افزایش محصول داده انجام دهید.

چگونگی استفاده از یوچک برای استفاده از داده به عنوان یک محصول

یوچک یک پلتفرم است که ابزارهایی برای تحقیقات بازار و مشارکت جامعه فراهم می‌کند. اگرچه به طور متقاطع داده را به عنوان یک محصول تعریف نمی‌کند، اما این پلتفرم به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌های جمع‌آوری شده از طریق نظرسنجی‌ها، بحث‌ها و روش‌های تحقیق دیگر را جمع‌آوری، تحلیل و از آن‌ها الهام بگیرند. برای در نظر گرفتن داده به عنوان یک محصول در قالب یوچک، می‌توانید از مراحل عمومی زیر پیروی کنید:

تجمیع داده

یوچک داده را از منابع مختلف جمع‌آوری کرده و اطلاعات را برای دیدگاه کلی تجمیع می‌کند.

تقسیم و تحلیل

این پلتفرم امکان شکاف‌زدن داده را فراهم می‌کند، اجازه می‌دهد تا تحلیل‌های عمیق به منظور استخراج الهامات مفید انجام شود.

سفارشی‌سازی

کاربران می‌توانند ارائه داده را به منظور تطابق با اهداف نهایی سفارشی‌سازی کنند.

ابزارهای تصویری

یوچک ابزارهای تصویرسازی قوی را برای نشان دادن روندها و الگوهای داده به وضوح و اثربخش ارائه می‌دهد.

دسترسی

این پلتفرم اطمینان حاصل می‌کند که داده‌ها به راحتی قابل دسترسی باشند و برای تصمیم‌گیران و سهامداران به صورت آماده باشند.

فرصت‌های درآمدزایی

با ارائه داده به صورت موثر، سازمان‌ها می‌توانند راه‌های درآمدزایی را اکتشاف کنند و داده را به عنوان یک محصول ارزشمند در نظر بگیرند.

به‌روزرسانی‌های مداوم

یوچک به به‌روزرسانی‌های داده به صورت زمان‌واقعی کمک می‌کند، تا محصول به روز مانده و به روز باقی بماند.

اقدامات امنیتی

امکانات امنیتی قوی از حفظ امانت و محرمانگی محصول داده محافظت می‌کند و اعتماد بین کاربران را تقویت می‌کند.

نتیجه‌گیری

مفهوم داده به عنوان یک محصول نمایانگر یک تغییر در دیدگاه سازمان‌ها نسبت به درک و بهره‌برداری از داده‌های خود است. با شناختن داده به عنوان یک دارایی ارزشمند با پتانسیل قابل بازاریابی، کسب‌وکارها می‌توانند تصمیم‌گیری داخلی را بهبود بخشند و جریان‌های درآمدی اضافی ایجاد کنند. رویکرد سیستماتیکی که برای تیم‌ها برای استفاده از رویکرد داده به عنوان یک محصول ارائه شده، به عنوان یک راهنمایی برای سازمان‌هایی که به دنبال باز کردن توانمندی کامل داده‌های خود هستند، عمل می‌کند.

همانطور که کسب‌وکارها در مسیر منظره‌ای اقتصاد دیجیتال حرکت می‌کنند، قبول داده به عنوان یک دارایی استراتژیک بدون شک یکی از سنگ‌بناهای نوآوری، رشد و رقابت‌پذیری پایدار خواهد بود. آینده متعلق به کسانی است که قدرت داده به عنوان یک محصول را درک و سرمایه‌گذاری کنند.

یوچک یک ابزار قدرتمند برای سازمان‌هایی است که به دنبال تعریف مجدد داده به عنوان یک محصول هستند. با مجموعه جامع ابزارهای خود برای جمع‌آوری داده، تحلیل و تصویرسازی، این پلتفرم به کاربران این امکان را می‌دهد که داده‌های خام را به الهام‌بخش‌های قابل اجرا تبدیل کنند.

سازمان‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از این قابلیت‌ها، اطلاعات ارزشمند را به سهامداران ارائه دهند و از این طریق داده را به عنوان یک محصول قابل بازاریابی معرفی کنند. این باعث بهبود فرآیندهای تصمیم‌گیری می‌شود و امکانات جدیدی برای ایجاد ارزش از دارایی‌های داده‌ای فراهم می‌کند.

نقش یوچک در این فرآیند نشانگر اهمیت آن در کمک به سازمان‌ها برای به دست آوردن نتایج معنی‌دار از اقدامات داده‌ای خود است.

 

سوالات متداول

۱. مفهوم "داده به عنوان یک محصول" چیست؟

داده به عنوان یک محصول به معنای درک داده‌ها به عنوان یک دارایی ارزشمند و قابل بازاریابی است که سازمان‌ها می‌توانند آن را به منظور تصمیم‌گیری داخلی و ایجاد درآمد خارجی بهره‌برداری کنند.

۲. چگونه می‌توان داده را به عنوان یک محصول در سازمان‌ها بهره‌برداری کرد؟

با جمع‌آوری، پردازش، و بسته‌بندی داده‌ها به شکل محصولات بازارپذیر که به عنوان محصولات قابل فروش یا استفاده برای تولید درآمد خارجی قابل بازاریابی هستند.

۳. چه فوایدی با استفاده از مفهوم "داده به عنوان یک محصول" برای سازمان‌ها پیش‌بینی می‌شود؟

افزایش تصمیم‌گیری داخلی، ایجاد درآمد از فروش داده، ارتقاء بهره‌وری و نوآوری، و ارتقاء روند‌های تجاری.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left