روش‌هایی برای دریافت پاسخ بهتر از دانش آموزان و دانشجویان در پرسشنامه آنلاین

دانش آموزان و دانشجویان، نسل جوانی هستند که نظراتشان برای بهبود وضعیت یک کلاس، یک دانشگاه و حتی یک جامعه باید در نظر گرفته شود. مطمئنا افراد زیادی با نطرسنجی‌های مختلف به دنبال دریافت اطلاعات از این رنج سنی هستند تا در نهایت بتوانند بهترین اقدامات را برای پیشرفت کار خود و جلب نظر این قشر از جامعه انجام دهند. در اغلب فرم‌های نظرسنجی، مخاطبان در همین رنج سنی قرار می‌گیرند. اما چگونه می‌توان پاسخ بهتری را در این نظرسنجی‌ها دریافت کرد؟ چطور می‌شود ذهن دانش آموز و دانشجو را به گونه‌ای درگیر کرد که در نهایت بتواند بخشی از زمان خود را برای ارائه پاسخ‌های صحیح به شما اختصاص دهد؟

5 نکته برای اینکه دانش آموزان (دانشجویان) به نظرسنجی شما پاسخ دهند

5 اقدام مهم در پرسشنامه آنلاین از دانش آموزان و دانشجویان

برای آنکه بتوانید بیشترین میزان پاسخ را از نظرسنجی آنلاین خود داشته باشید، تنها 5 نکته زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

1.    ارائه سوالات با پاسخ بله و خیر

اغلب دانش آموزان علاقه‌ای به ثبت پاسخ‌های طولانی به سوالات شما ندارند. بنابراین انتخاب سوالاتی که پاسخ آنها با بله و خیر باشد، باعث دریافت بهترین نتایج خواهد شد. البته این سوالات اغلب برای زمان‌هایی است که قصد آمارگیری در مورد یک موضوع خاص را دارید.

2.    استفاده از سوالاتی با پاسخ چند گزینه‌ای

روش دیگری که باعث می‌شود، پاسخ مناسبی را از این گروه مخاطبان خود بگیرید، استفاده از پرسش‌های چند گزینه‌ای است. می‌توانید پاسخ‌هایی را که در ذهنتان است به صورت موردی در نظرسنجی خود قرار داده و در نهایت از دانش آموزان بخواهید تا یکی از آنها را انتخاب کند.

برای دریافت پاسخ بهتر در فرم ساز آنلاین، باید مخاطبان خود را در نظر بگیرید. توان، زمان و تمایلشان را برای پاسخ به سوالات خود بررسی کرده و در نهایت با توجه به آن پرسشنامه خود را ایجاد کنید.

3.    رتبه بندی پاسخ سوالات

می‌توانید بخش زیادی از سوالات خود را به مواردی اختصاص دهید که پاسخشان به صورت رتبه بندی است. به این معنی که در میان گزینه‌های موجود در پاسخ خود از عباراتی مانند عالی، خوب، مناسب، قابل قبول و ضعیف استفاده کنید.

4.    لحنی مناسب و دوستانه

استفاده از لحنی مناسب با سنین دانشجویان و دانش آموزان باعث دریافت پاسخ بهتر از سمت آنها خواهد شد. سعی کنید این موضوع را در تمامی بخش‌های پرسشنامه آنلاین رعایت کنید.

5.    اهمیت پاسخ‌های دانش‌آموزان و دانشجویان

به مخاطبانتان از اهمیتشان بگویید. سعی کنید در ابتدای فرم ساز آنلاین خود بخشی را به این مورد اختصاص دهید. به آنها بگویید که چگونه پاسخشان می‌تواند به رشد و ارائه خدمات بهتر به آنها کمک کند. با درک ارزش این کار مطمئنا پاسخ‌های درست‌ و صحیح‌تری را در اختیار شما قرار خواهند داد.

طراحی یک فرم نظرسنجی آنلاین کاربردی با بخش‌های مختلف

پرسشنامه آنلاین شما باید کاملا مرتب و حاوی بخش‌های مختلف و مشخص باشد. مخاطب نباید پس از ورود به صفحه نظرسنجی دچار سردرگمی شده و به سرعت آنجا را ترک کند. سعی کنید موارد زیر را در فرمت نهایی رعایت کنید:

  1. ارائه یک مقدمه کوتاه و مفید حاوی معرفی پرسشنامه
  2. قرار دادن سوالات در پرسشنامه از آسانترین به سخت‌ترین و پیچیده‌ترین آنها
  3. تشکر از مخاطب برای پاسخ به سوالات

یوچک، پلتفرمی کامل برای شما

امروزه سایت‌های زیادی در بستر اینترنت وجود دارند که انواع ابزارهای فرم ساز آنلاین را در اختیار مخاطبان خود قرار داده‌اند. در این میان می‌توانیم به یوچک اشاره کنیم که به راحتی و با چند کلیک این امکان را برای شما ایجاد کرده است. البته راحتی در ایجاد فرم تنها یکی از ویژگی‌های یوچک است. در ادامه به امکاناتی که در زمان طراحی پرسشنامه آنلاین دریافت خواهید کرد، اشاره کرده‌ایم:

نظرسنجی از دانش آموزان و دانشجویان که نسل جوان جامعه را تشکیل می‌دهند، باعث ایجاد ایده‌های نو و متناسب با نیاز آنها شده و در نهایت مسیری را مشخص می‌کند که رضایت این رنج سنی را به همراه دارد.

  1. امکان استفاده از تعاریف مختلف سوالات که در 19 دسته مختلف قرار گرفته‌اند.
  2. امکان سفارشی سازی کردن فرم ساز آنلاین بر اساس سلیقه خود و کسانی که قرار است به سوالاتتان پاسخ دهند.
  3. امکان طراحی سوالات به صورت شرطی، ماتریسی، الویت بندی شده و ایموجی که متناسب با نوع نظرسنجی و مخاطبان شماست.
  4. امکان احراز هویت افرادی که قرار است به سوالات شما پاسخ دهند.

کلام آخر...

برای طراحی یک پرسشنامه آنلاین که قرار است در اختیار دانش آموزان یا دانشجویان قرار گیرد، باید تمام موارد به صورت کاملا هوشمندانه در نظر گرفته شود. یک حرکت اشتباه، ممکن است او را از پاسخ دادن به سوالات شما باز دارد و در نهایت نتوانید به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید. در این مطلب نکاتی اعلام شد که در زمینه طراحی سوالات مخصوص این رنج سنی به شما کمک می‌کند. شما هم تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارد.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left