10 نوع پرسشنامه آنلاین ارزیابی دانشجویان همراه با مثال و سوال

امروزه پرسشنامه آنلاین دانشجویی اهمیت بیشتری نسبت به هر زمان دیگری دارند. اینکه در مورد برنامه درسی، آزار و اذیت مدرسه، ایمنی مدرسه یا یادگیری به صورت مجازی سوال کنید، درک دیدگاه دانش‌آموزان به معلمان و مدیران مدرسه کمک می‌کند تا بدانند کجا عالی عمل می‌کنند و کجا نقص دارند. البته، ابزارهای زیادی برای پرسشنامه آنلاین دانشجویی برای معلمان و مربیان وجود دارد، اما برخی از آنها کار را به درستی انجام نمی‌دهند. آنها ممکن است فقط درخواست بهبود در بخش‌هایی را بکنند بدون اینکه به عمق بروند، و پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید ممکن است خیلی واضح نباشند. دانش‌آموزان ممکن است از "مدت زمان تفریح بیشتر" در مدرسه ابتدایی تا "کلاس‌های جمعه قبل از ظهر " در دانشگاه خواست کنند.

هر چند امکان دارد فرض کنیم که پرسشنامه آنلاین دانشجویی در هر سنی برخی از این درخواست‌های بی‌معنی را به وجود آورده، اما بسیاری از دانش‌آموزان وقتی که به درستی انجام شوند و سوالات مناسبی مطرح شود، به پرسشنامه آنلاین دانشجویی با دید بهتری نگاه می‌کنند. این به معلمان کمک می‌کند تا بفهمند چه چیزهایی در دنیای دانش‌آموزان مهم است تا بتوانند برنامه‌ها و اهداف بهتری را پیاده کنند، اعتبارات را اجرا کنند و ...

اهمیت پرسشنامه آنلاین دانشجویی

بیایید به برخی از راه‌هایی که پرسشنامه آنلاین دانشجویی می‌تواند یک ابزار قدرتمند باشد برای جمع‌آوری داده‌های ارزشمند برای مدیران مدرسه و معلمان نگاه کنیم.

آشکار کردن مشکلات یا روندها

پرسیدن سوالات مناسب در پرسشنامه آنلاین دانشجویی می‌تواند مسائل پتانسیلی را که ممکن است مدیران از آنها بی‌اطلاع باشند، شناسایی کند. سپس می‌توانند کار کنند تا این مشکلات را قبل از اینکه به مشکلات جدی تبدیل شوند، رفع کنند.

از طریق نظرسنجی‌ها، بسیاری از مدارس با چالش‌های دانش‌آموزان آگاه شده و برنامه‌هایی برای حمایت از یادگیرندگان توسعه داده‌اند. البته دانش‌آموزان همیشه با این نوع اطلاعات رو به رو نمی‌شوند. با این حال، ممکن است آنها این اطلاعات را در یک پرسشنامه آنلاین دانشجویی ناشناس فاش کنند که ممکن است مدرسه را به اقدام وادار کند.

آشکار کردن چگونگی کسب و صرفه‌جویی در پول

تأمین اعتبار در بسیاری از حوزه‌های آموزشی کاهش یافته است که منجر به اخراج معلمان، افزایش چگالی کلاس، کاهش در برنامه‌های هنری و ورزشی، و استفاده از کتب و تجهیزات آموزشی قدیمی شده است. در حالی که دانش‌آموزان ممکن است همیشه پاسخی به یافتن حمایت مالی نداشته باشند، پاسخ‌های پرسشنامه آنلاین دانشجویی آنها می‌تواند برای درخواست اعتبار از طریق گرنت‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس اهمیتی که دانش‌آموزان به آن اعتبار می‌دهند، مقامات مدرسه می‌توانند تصمیم بگیرند که منابع و اعتبار حیاتی کجا توزیع شود. علاوه بر این، داده‌های حاصل از نتایج پرسشنامه آنلاین دانشجویی می‌تواند تصویر واضحی از سرمایه‌گذاری‌ها و اهداف مالی مدرسه را به تصمیم‌گیرندگان اصلی ارائه دهد.

بهبود روابط عمومی

عموم اطلاعات زیادی را از حوزه‌های مدرسه‌ای خود از طریق رسانه‌ها می‌شنوند، که همیشه تصویر دقیق یا عادلانه‌ای از آن ارائه نمی‌دهند. زمانی که یک مدرسه انتقادات منفی دریافت می‌کند، اعتبار ممکن است کاهش یابد و خشم ممکن است افزایش یابد، و در دوران رسانه‌های اجتماعی ما، اینها مشکلاتی هستند که همه مدیران می‌خواهند از آنها دوری کنند.

پرسشنامه آنلاین دانشجویی در مورد زمینه‌های نگرانی - ایمنی مدرسه یا مراقبت از کارکنان آن، می‌تواند موثر باشد زمانی که نیاز به جبران هر گونه تبلیغات منفی پیش می‌آید.

10 نوع پرسشنامه آنلاین دانشجویی با مثال‌ها

حالا که ما در حال نگاه به تصویر بزرگتر از پرسشنامه آنلاین دانشجویی هستیم، مهم است همچنین به مبانی نگاه کنیم که اغلب می‌توانند برخی از این مسائل بزرگ‌تر و فوری‌تر را حل کنند. در زیر هشت پرسشنامه آنلاین دانشجویی آمده است که ممکن است معلمان به آنها اهمیت دهند، همراه با مثال‌هایی از برخی از سوالات پرسشنامه آنلاین دانشجویی ارائه شده است.

1. پرسشنامه آنلاین دانش‌آموزان در مورد معلمان

هدف از پرسشنامه آنلاین دانش‌آموزان در مورد معلمان، ارائه ایده‌هایی به معلم برای بهبود کلاس و ارائه بازخورد در مورد عملکرد آنها است. این نظرسنجی‌ها همچنین می‌توانند به مقامات مدرسه ایده‌ای از اینکه کدام معلمان با دانش‌آموزان خود در ارتباط هستند و کدام ممکن است کمبود داشته باشند، بدهند. اغلب دانش‌آموزان از حالت بصری بالا برخوردار هستند و نسل زومرها ترجیح می‌دهند از تصاویر به جای کلمات استفاده شود، که پرسشنامه آنلاین دانشجویی بصری بهترین راه برای ارتباط با آنها هستند.

2. پرسشنامه آنلاین بازخورد دانش‌آموز

این پرسشنامه آنلاین به طور کلی به ارزیابی دروس اعمال می‌شوند، بدون توجه به سن دانش‌آموز. می‌توانید از یک دانش‌آموز کلاس اول بپرسید چه نظری از کارهای کلاس خود دارد ("فقط خوب بود، اما هنر عالی بود!") یا یک دانشجوی دانشگاه ("اقتصاد 101 برای آینده‌ام بی‌فایده است"). به هر حال، این بازخورد ارائه می‌دهد. ممکن است فکر کنید که این پاسخ‌ها کمکی نمی‌کنند - با این حال، آیا می‌توانستید آینده کلاس‌های دانش‌آموز کلاس اول را تغییر دهید تا اطمینان حاصل کنید که او یا او بیشتر در زمینه هنر تربیت شود؟ یا آیا می‌توانستید برنامه‌ریزی زمانی دانشجوی دانشگاه را به گونه‌ای تنظیم کنید که بیشتر بر روی آنچه برای برنامه‌ریزی فارغ‌التحصیلی آینده‌اش مهم است، تمرکز کند؟ در نهایت، این نوع پرسشنامه آنلاین دانشجویی می‌تواند نیز بازخوردی در مورد اینکه دانش‌آموزان چه نظری از مدرسان درس خود دارند، برای دوباره آموزش آنها یا تشویق آنها ارائه دهد.

3. پرسشنامه آنلاین رضایت دانشجو

پرسشنامه آنلاین رضایت دانشجو می‌پرسد که در محیط و امکانات یک دانشگاه چه احساسی می‌کنند. هرچند سوالات این نوع از پرسشنامه آنلاین ممکن است متنوع باشند، گاهی اوقات به شدت متفاوت باشند، به خصوص زمانی که سن دانشجویان در نظر گرفته می‌شود، در نهایت برای ارزیابی جنبه‌های آموزشی، اجتماعی و دیگر جوانب مدرسه یا دانشگاه طراحی شده است.

4. پرسشنامه آنلاین مشارکت دانشجو

پرسشنامه آنلاین مشارکت دانشجو در هر سطحی از آن­ها اندازه‌گیری می‌شوند و بیشتر برای دانشجویان دانشگاهی رایج است. آنها به مؤسسات آموزش عالی کمک می‌کنند تا داده‌های قابل اجرا جمع آوری کنند که امکان بهبود تدریس و یادگیری را فراهم می‌کند. این رویکرد منحصر به فرد دارای رواج است، زیرا به نظر می‌رسد مشخص می‌کند چه چیزی دانشجویان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شاید مهمتر از همه، مراقبت. این پرسشنامه آنلاین می‌توانند به بهبود مطالب درسی کمک کنند، دانشجویان جدید را با مطالعات مرتبط جلب کنند و تعداد دانشجویان را افزایش دهند.

5. پرسشنامه آنلاین فارغ‌التحصیلی دانشجو

گاهی اوقات، بهترین دیدگاهی که می‌توانید در مورد مدرسه یا دانشگاه خود به دست آورید، از طریق دانش‌آموزانی است که برای همیشه خداحافظی می‌گویند، زیرا آنها از اینکه صادقانه باشند هیچ چیزی را از دست نمی‌دهند (که همان اصل به کار گرفته می‌شود در مورد شرکت‌هایی که "مصاحبه‌های خروجی" برای کارمندانی که در حال ترک شرکت هستند، برگزار می‌کنند). نظرسنجی فارغ‌التحصیلی از دانش‌آموزان می‌پرسد تا بسیاری از جنبه‌های یادگیری و تجربه اجتماعی خود را ارزیابی کنند تا رهبران بتوانند تغییرات لازم را ایجاد کنند یا بر اساس نقاط قوت‌های مشخص شده سازماندهی کنند.

مهم است به یاد داشته باشید، همانند مصاحبه‌های خروجی، آزادی ترک پاسخ‌ها بدون تبعات ممکن است منجر به تعصب پرسشنامه آنلاین شود؛ با این حال، اگر تعداد کافی از دانش‌آموزان به چالش‌های یکسان اشاره کنند، ارزش نگاه دقیق‌تر به آن وجود دارد.

6. پرسشنامه آنلاین انگیزش دانش‌آموز

معمولاً در مقاطع پیش‌دبستان تا دبستان، این نوع پرسشنامه آنلاین جنبه‌های انگیزشی دانش‌آموزان را بررسی می‌کند تا تعیین کند آیا آنها در چندین دسته مانند نیاز به دستیابی (اهمیت نمرات چقدر است؟) و نیاز به صمیمیت (چقدر ارتباطات اجتماعی مهم هستند؟)، امتیاز پایین، متوسط یا بالا دارند. پاسخ به این سوالات می‌تواند به معلمان کمک کند تا برنامه درسی و تجربیات دانش‌آموزان را سفارشی‌سازی کنند.

7. پرسشنامه آنلاین بازگشت به مدرسه

این یکی آسان است. هدف از آن به سادگی این است که به هر دانش‌آموز در ابتدای سال تحصیلی، بدون توجه به مقطع تحصیلی، یک فرصت دهد. ممکن است بپرسد که دانش‌آموز بیشترین انتظارات خود را از چه چیزی دارد، یا از چه چیزی می‌ترسد! هدف از وجود این پرسشنامه آنلاین، ارائه دیدی به معلمان از افکار، امیدها و ترس‌های دانش‌آموزان ورودی است. به این ترتیب، معلمان می‌توانند بر خوبی‌ها بهبود بخشند و مشکلات را کاهش دهند.

8. پرسشنامه آنلاین باز

سوالات باز می‌توانند بسیار اطلاعات فراهم کنند. این امکان را به دانش‌آموزان می‌دهند تا بدون انتخاب گزینه‌ها یا انتخاب یک امتیاز، به طور آزاد پاسخ دهند. هدف از استفاده از آنها در پرسشنامه آنلاین، بررسی عمیق‌تر در افکار و احساسات شرکت‌کننده است. البته، این نوع تحقیق کمیتی نیست، که ممکن است تجزیه و تحلیل را دشوارتر کند. اغلب، پرسشنامه آنلاین دانش‌آموزی از ترکیب سوالات کمیتی و کیفی استفاده می‌کنند.

9. پرسشنامه آنلاین یادگیری مجازی

برخی از حوزه‌های آموزشی از پیش یادگیری مجازی یا دوره‌های آموزشی از راه دور را ارائه می‌دادند، اما سپس ویروس کرونا (و حوادث ایمنی و آزاردهنده) آن را به سرعت تسریع داد. امروزه بیش از 20% از مدارس عمومی و 13% از مدارس خصوصی در ایالات متحده دوره‌های آموزشی آنلاین برای دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. به علاوه، 2500 دانشگاه برنامه‌های آنلاین ارائه می‌دهند. برای هدایت در این منظر جدید مجازی، معلمان می‌توانند از پرسشنامه آنلاین دانش‌آموزی استفاده کنند تا خود را برای کلاس‌ها آماده کنند، انتظارات دانش‌آموزان را برآورده سازند، تدریس کنند و وظایف را اختصاص دهند.  

10. پرسشنامه آنلاین دوره فردی

آخرین اما به هیچ وجه کم‌اهمیت نیست، معلمان یا مدیران ممکن است از دانش‌آموزان در مورد یک دوره خاص سوال کنند. بهترین راه برای این کار ممکن است از یک پرسشنامه آنلاین چند گزینه‌ای باشد.

نتیجه گیری

اهمیت پرسشنامه آنلاین دانشجویی نمی‌تواند نادیده گرفته شود؛ می‌دانیم که می‌خواهید از نیازها و نگرانی‌های دانش‌آموزان آگاه باشید. بنابراین، جمع‌آوری بازخورد یک ضرورت است. در نتیجه، مقاله حاضر نشان داد که پرسشنامه آنلاین دانشجویی نقش بسیار حیاتی در بهبود فرآیندهای آموزشی و ارتقاء محیط تحصیلی دارند. این ابزارهای ارزشمند نه تنها به معلمان امکان می‌دهند تا نیازها و مشکلات دانش‌آموزان را درک کنند بلکه به مدیران مدرسه و دانشگاه‌ها کمک می‌کنند تا منابع و بودجه را بهینه‌سازی کنند. از طریق نظرسنجی‌ها، احتمال وجود مسائل یا تغییرات درخواستی که ممکن است مدیران آگاه نباشند، به وضوح نمایان می‌شود. از این رو، اهمیت پرسشنامه آنلاین دانشجویی به عنوان یک ابزار استراتژیک برای پیشرفت و بهسازی سیستم آموزشی روشن و آشکار می‌شود. آیا از پرسشنامه آنلاین در مدرسه خود یا در دانشگاهتان استفاده می‌کنید؟ از چه نوع سوالاتی استفاده می‌کنید و چگونه به شما کمک کرده است؟ نظرات خود را در نظرات اعلام کنید.

سوالات متداول

چرا پرسشنامه آنلاین دانشجویی مهم است؟

آنها می‌توانند امور مختلفی را آشکار کنند، مانند رضایت کلی از تحصیل، وقایع زورگویی، افکار در مورد یادگیری مجازی و غیره.

چگونه می‌توان دانش‌آموزان را نظرسنجی کرد؟

در دنیای دیجیتال امروز، نظرسنجی آنلاین بهترین راه برای دسترسی به دانش‌آموزان در هر سن است. نظرسنجی‌های آنلاین همچنین می‌توانند به صورت ناشناس انجام شوند، که به دانش‌آموزان امکان می‌دهد کاملاً صادقانه با پاسخ‌های خود باشند.

چه زمانی باید از دانشجویان بازخورد گرفت؟

نظرسنجی‌ها می‌توانند در طول سال برای ارزیابی پاسخ دانش‌آموز به هر موضوعی استفاده شوند.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left