5 راه برای نتیجه گیری بهتر از نظرسنجی آنلاین

در این مقاله قصد داریم بر اساس تجربه های پیشین خود در پلتفرمهای نظرسنجی، راهکارهای مناسبی برای استخراج نتیجه گیری بهتر از نظرسنجی آنلاین، معرفی کنیم.

 راهکارهایی برای کسب نتایج بهتر از نظرسنجی آنلاین

گاهی اوقات نحوه بیان چیزی که می گوییم اهمیت خیلی بیشتری نسبت به چیزی که می گوییم دارد. در یک نظرسنجی آنلاین نیز موارد مشابه زیادی از این دست وجود دارد. به طور مثال گفته می شود که مهم تر از آماده سازی یک پرسش نامه برای ارائه به افراد، نحوه ارسال و ارائه آن به مخاطبان است. بنابراین در نظرسنجی ها گاهی اوقات، ارسال به موقع نظرسنجی و یا ارسال آن از طریق بهترین کانال ارتباطی، می تواند به طور معناداری روی نحوه و میزان پاسخگویی به سوالات تاثیرگذار باشد.

در ادامه این مقاله به بیان 5 روشی خواهیم پرداخت که با به کار بردن آنها می توانید بهترین بازخورد و نتایج را از برگزاری نظرسنجی آنلاین به دست آورید.

راهکارهایی برای کسب نتایج بهتر از نظرسنجی آنلاین
راهکارهایی برای کسب نتایج بهتر از نظرسنجی آنلاین

۱- در شروع نظرسنجی آنلاین هدف خود را به روشنی بیان کنید.

قبل از این که از افراد بخواهید در نظرسنجی شما شرکت نمایند، بهتر است کمی در این مورد مقدمه چینی کنید. به این صورت که پیش زمینه ای از آن چه می خواهید و همچنین چرایی خواسته خود را به طور خلاصه در ابتدا بیاورید. می توانید این کار را از طریق ایمیلی که به منظور دعوت از مخاطبان برای شرکت در نظرسنجی آنلاین فرستاده اید، انجام دهید. آوردن مقدمه ای کوتاه در نظرسنجی نیز برای توضیح این موارد ایده چندان بدی نیست. 

اینکه به مردم درباره علل نیاز به بازخورد آنها و اینکه چه می خواهید، توضیح دهید، می تواند از طریق راه های زیر به شما کمک کند:

  • انگیزه پاسخ های بیشتری را ایجاد می کند. به عنوان مثال، توضیح این موضوع به شرکت کنندگان که "بازخورد رویداد به گوینده‌ای که دفعه بعد انتخاب می‌کنید اطلاع داده می شود"، به شرکت‌کنندگان دلیلی می‌دهد تا نظر خود را به اشتراک بگذارند – به خصوص اگر قصد بازگشت دارند. همین امر در مورد بازخورد محصول، بازخورد کارکنان و موارد دیگر نیز صدق می کند.
  • ادامه نظرسنجی آنلاین شما را واضح تر می کند. اگر پاسخ دهندگان بفهمند هدف نهایی شما چیست، کمتر دچار سردرگمی می شوند. به طور مثال اگر کسی درباره مقاصد محبوب تعطیلات تحقیق کند، وقت خود را برای گفتن سفرهای کاری خود به شما تلف نخواهد کرد.
    انتظارات را تعیین می کند. مردم ایده ای از آنچه از آنها پرسیده می شود و مدت زمانی که طول می کشد به دست خواهند آورد، که باعث جذابیت بیشتر در نظرسنجی می شود.
  • شما باید سوالات عمومی را در ایمیل توضیح دهید و از فضای معرفی نظرسنجی به منظور تعیین اهداف خود استفاده کنید. اطلاعات را تکرار نکنید مگر اینکه کاملاً ضروری باشد، زیرا ممکن است توجه افراد را از دست بدهید.


۲- نظرسنجی را در بهترین زمان ارسال کنید.

اگر نظرسنجی آنلاین شما در مورد یک تعامل خاص - تعامل خدمات مشتری، خرید محصول، بازخورد در مورد رویدادی که شخص در آن شرکت کرده است - سؤال می کند، نیازی نیست که بیش از یک روز برای ارسال نظرسنجی منتظر بمانید. هر چه زودتر ارسال کنید بهتر است. این موضوع در ذهن گیرنده تازه خواهد بود و آنها آن را با سایر تعاملات یا رویدادها اشتباه نمی گیرند. 

گاهی اوقات، می‌توانید ارسال این نظرسنجی‌ها را اتوماتیک کنید. این موضوع نیاز به یک اطلاع قبلی دارد. از سویی دیگر علاوه بر تکنیک " هر چه زودتر، بهتر " می توانید برخی از قسمت های نظرسنجی را در مواقع خاصی از ساعات شبانه روز برای مخاطبانتان ارسال نمایید که می دانید تایم مناسبی برای این کار است. این زمان های خاص را باید قبلا شناسایی کرده باشید. به عنوان مثال اکثر کسانی که در نظرسنجی ها شرکت می کنند، ساعات خاصی از روزهای تعطیل هفته را برای این کار اختصاص می دهند. این الگویی است که برای هر سن، موقعیت جغرافیایی و ... همیشه صدق می کند.

شرکت در نظرسنجی آنلاین
شرکت در نظرسنجی آنلاین

۳- اولین سوال نظرسنجی را در ایمیل خود قرار دهید.

قرار دادن اولین سوال در دعوتنامه نظرسنجی آنلاین می تواند نرخ پاسخ دهی به پرسشنامه آنلاین را تا 22% افزایش دهد. شاید بپرسید که چرا این مرحله ساده اینقدر موثر است؟ این راهکار افراد را به سوی نظرسنجی شما می کشاند. همچنین باعث می شود تا شرکت کنندگان نسبت به ارزش واقعی سوالات طرح شده آگاهی بیشتری پیدا کنند. بنابراین احتمال بیشتری دارد که نظرسنجی را به پایان برسانند. به عبارتی، اگر بتوانید افراد را متقاعد کنید تا نظرسنجی خود را شروع کنند، احتمالاً آنها رانیز متقاعد کرده اید که آن را به پایان برسانند. این اولین قدمی است که بیشترین اهمیت را دارد.

۴- مخاطبان خود را بر اساس گذشته آن ها بسنجید

امروزه بیش از یک سوم افراد ( حدود 35% ) برای پاسخگویی به سوالات نظرسنجی آنلاین، از موبایل استفاده می کنند. در حالی که این آمار در سال 2013 در حدود 18% بود که نسبت به آن زمان رشدی 2 برابری را ثبت کرده است. با در نظر گرفتن این موضوع بهتر این است که شما نیز نظرسنجی های خود را سازگار با انواع موبایل ها طراحی نمایید. حتی می توانید از پلتفرم های جایگزین ایمیل نیز برای ارسال و ارائه نظرسنجی خود به مخاطبان استفاده کنید. برای اجرا این کار کافی است از طریق فرم ساز آنلاین انواع مختلف نظرسنجی ها را برای پلتفرم های مختلف ایجاد نمایید.

در اینجا راهکار‌هایی وجود دارد که می‌توانید از طریق آنها نظرسنجی‌هایی خوب برای کاربران تلفن همراه طراحی و ایجاد نمایید:

  • تا حد امکان نظرسنجی آنلاین خود را کوتاه و مختصر طراحی نمایید. این نکته به ویژه در رابطه با نظرسنجی های موبایلی اهمیت زیادی پیدا می کند. این نکته را در نظر داشته باشید که با افزایش تعداد سوالات یک پرسشنامه، احتمال پاسخ گویی به آن کاهش می یابد. به طور مثال طبق تحقیقات صورت گرفته در صورتی که نظرسنجی شما تنها 16 سوال داشته باشد، احتمال پاسخ دهی به آن 85% است. در حالی که این احتمال برای نظرسنجی های 40 سوالی به 79% کاهش می یابد.
  • تا حد امکان از سوالات پایان باز خیلی کم استفاده نمایید. چرا که احتمال این وجود دارد که مخاطب به محض رو به رو شدن با این سوالات، پاسخ دهی به نظرسنجی را متوقف کند.
  • سوالات ماتریسی را حذف کنید. این سوالات به سوال هایی گفته می شود که در آن از مخاطب در مورد ارزیابی چندین موضوع سوال پرسیده می شود. این سوالات وقت گیر بوده و ممکن است برای پاسخ دهی از طریق موبایل مناسب نباشند.
  • مراقب تصاویر یا ویدیوها باشید. در اکثر مواقع به دلیل بارگیری دشوار آن ها در دستگاه های موبایل، نظرسنجی آنلاین با شکست مواجه می شود.
نظرسنجی آنلاین
نظرسنجی آنلاین

۵- از پیام های یادآور به صورت کنترل شده استفاده نمایید.

 این پیام ها می توانند قبل از شروع نظرسنجی آنلاین به مخاطبان هدف فرستاده شوند. با این کار درصد پاسخ دهی به سوالات نظرسنجی تا 10% می تواند افزایش یابد. لیکن محدودیت هایی برای تاثیرگذاری این استراتژی وجود دارد. با هر پیام یادآور، درصد افرادی که پاسخ می دهند، کاهش می یابد. اما باید مراقب باشید که تکرار این یادآوری ها مخاطبان شما را به جای درگیر کردن افراد، آنها را آزار ندهد.

یک یا دو پیام یادآوری پس از آغاز کردن نظرسنجی بهترین راهکار برای افزایش نتایج بدون اعمال فشار بر صبرو شکیبایی مخاطبان است. پیام های یادآوری می تواند اتوماتیک باشد و برای افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده اند، ارسال نشود. 

در نهایت از مخاطبان خود در پایان نظرسنجی تشکر نمایید. به مانند صفحه معرفی، می توانید صفحه ای به انتهای نظرسنجی آنلاین خود اضافه کنید و از پاسخگویان تشکر کنید. با انجام این کار شایسته، احتمال همراه کردن مخاطبان هدف در نظرسنجی آنلاین بعدی افزایش می یابد. شما می توانید لینک ها، پیام ها و یا ویدیوهای با اهمیت را به این صفحه اضافه کنید. تغییرات کوچک ساده می توان بازخوردها و شفافیت بیشتری را به همراه داشته باشد.

منبع : Survey Monkey


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left