گروه های متمرکز در مقایسه با نظرسنجی های آنلاین

در این مقاله به مقایسه گروه های متمرکز و نظرسنجی آنلاین می پردازیم. در ادامه مزایا و موارد استفاده از هر کدام را بیان می کنیم

گروه های متمرکز و نظرسنجی آنلاین

هر شرکتی برای برآورده کردن نیازهای تحقیقاتی خود، به داده های قابل اتکا نیاز دارد. نظرسنجی آنلاین و گروه های متمرکز به عنوان دو روش کمی و کیفی به همین منظور معرفی می شوند. می دانیم که یک شرکت، به عنوان بخشی از استراتژی تجاری و بازاریابی خود، روی تحقیقات بازار سرمایه گذاری می کند. از طرفی تحقیقات بازار به شرکت ها کمک می کند تا درک کاملی از رفتار مصرف کنندگان داشته باشند. در این میان اما، انتخاب روش برای انجام تحقیقات بازار، چالشی بزرگ به شمار می رود. شرکت ها از دو روش نظرسنجی آنلاین و گروه های متمرکز برای جمع آوری داده های خود از گروه هدف، استفاده می کنند.

نظرسنجی آنلاین یا گروه های متمرکز
نظرسنجی آنلاین یا گروه های متمرکز

گروه های متمرکز چه گروه هایی هستند؟

می توان گفت که گروه های متمرکز از اجتماع یک گروه منتخب از افراد جامعه ایجاد می شوند. افراد در این گروه ها معمولا در مورد ایده ها و محصولات شرکت با یکدیگر بحث می کنند. خروجی این بحث و تبادل نظرها شناسایی افکار و احساسات جمعی است. افکار و ایده هایی که می توانند به شرکت در اتخاذ استراتژی مناسب کمک نمایند. بنابراین هدف از شکل گیری گروه های متمرکز، صرفا گرفتن تصمیم یا شکل گیری اجتماع افراد نیست. این گروه ها با هدف شناسایی افکار و احساسات تاثیرگذار در انتخاب استراتژی مناسب، شکل می گیرند. 

معمولا این دسته از تحقیقات بازار را به  2  شیوه متفاوت عملی می سازند. یکی از این روش ها، روش حضوری تشکیل گروه های متمرکز است. این گروه ها را می توان به روش مجازی و آنلاین نیز ایجاد کرد. به این صورت که از طریق ویدیو کنفرانس افراد را دور هم جمع کرد. با توجه به امکان برگزاری چندین گروه متمرکز در فضای آنلاین، محبوبیت این دسته از گروه های متمرکز نیز روز به روز افزایش می یابد.

نظرسنجی های آنلاین چه نوع نظرسنجی هایی هستند؟

نظرسنجی آنلاین روشی است که از آن برای جمع آوری داده های عمومی و خاص جمعیت ها استفاده می شود. داده های عمومی از جمعیت های عمومی و داده های خاص از جمعیت های خاص به دست می آیند. مجموعه ای از پرسشنامه های آنلاین، یک نظرسنجی را شکل می دهند. افراد به این پرسشنامه ها پاسخ می دهند و خروجی این پاسخ ها داده هایی کمی و قابل تجزیه و تحلیل است. لازم به ذکر است که داده های حاصل از نظرسنجی را می توان به گروه های بزرگتر نیز تعمیم داد. بنابراین می توان نتایج حاصل نظرسنجی یک گروه کوچک را به گروه های بزرگتر گسترش داد.

نظرسنجی آنلاین
نظرسنجی آنلاین

نظرسنجی آنلاین به طور کلی شامل دو ویژگی اصلی می باشد:

  1. نمونه گیری
  2. پرسشنامه آنلاین

زمانی که زیرمجموعه خاصی از جامعه را انتخاب می کنیم، در واقع در حال نمونه گیری هستیم. در این روش با استفاده از سوال هایی، نظرات افراد نمونه را در مورد محصول یا خدمت مورد نظر می پرسیم. به عنوان مثالی ملموس، یک شرکت تولید کننده قصد دارد از خریداران خواربار فروشی که حداقل 2 بار در ماه سیب می خرند، نظرسنجی به عمل آورد. از سویی دیگر، پرسشنامه آنلاین طرح اصلی یک نظرسنجی آنلاین است. می توان از طریق فرم ساز آنلاین سوالات این پرسشنامه ها را ایجاد و منتشر کرد.

جوانب مثبت گروه های متمرکز و نظرسنجی آنلاین

گروه های متمرکز به دلایلی که خواهیم گفت، یک روش عالی و مناسب برای جمع آوری اطلاعات و داده هستند. یکی از این دلایل، وجود ماهیت مکالمه ای در این گروه ها است. افراد شرکت کننده می توانند از طریق برقراری تعاملات رو در رو با یکدیگر به بحث در مورد موضوع مورد نظر بپردازند. همچنین تعامل چهره به چهره باعث می شود که شرکت کنندگان تمامی ایده ها را در نظر بگیرند. با این که تقسیم بندی داده های کیفی می تواند به مراتب سخت تر از داده های کمی باشد، اما پی بردن به افکار شفاف مصرف کننده، مزیتی است که گروه های متمرکز با خود به همراه می آورند. در گروه های متمرکز شخصی به نام داور و ناظر نیز حضور دارد. او می تواند سوالات مطرح شده را مدیریت کند. همچنین می تواند شرکت کنندگان را به گفتگوهای سازنده در مورد موضوع خاص تشویق نماید.

گروه های متمرکز
گروه های متمرکز

می توان مزایای مثبت و مهم یک نظرسنجی آنلاین را در دو مورد کوتاه ذکر کرد. مقرون به صرفه بودن و بهره وری. از این نظرسنجی ها به سبب سادگی و در دسترس بودن برای همه، به عنوان مقرون به صرفه ترین روش جمع آوری داده در عصر حاضر یاد می شود. همچنین در این روش تمامی پروسه های جمع آوری داده به صورت آنلاین انجام می شود. این مورد به کاهش هزینه های اضافی و کاهش طول روند مدیریت پروژه می انجامد. 

در طرف مقابل بهره وری این نظرسنجی ها نیز به عنوان یک مزیت یاد می شود. این موضوع که می توان در هر ساعتی از شبانه روز، به پرسش های نظرسنجی آنلاین پاسخ داد، ویژگی متمایز کننده این روش است. علاوه بر این، با استفاده از ویژگی نمونه گیری، می توان نتایج به دست آمده را گسترش داد. این مورد به ویژه برای جوامع بزرگ، مزیت مهمی به حساب می آید.

گروه های متمرکز یا نظرسنجی آنلاین، کدام یک بهتر است؟

می توان جواب این سوال را به دو صورت مطرح کرد. جواب کوتاه تر این است که" به اهداف شما بستگی دارد". جواب طولانی تر پارامترهای زیادی را شامل می شود که باید هر کدام از آن ها را در انتخاب روش مناسب تر، در نظر گرفت. از جمله این پارامترها می توان به؛ مقدار بودجه در دسترس، نوع بازخورد مورد انتظار و نیز طیف مخاطبین حاضر اشاره نمود. 

اگر به دنبال کسب داده هایی در کوتاه ترین زمان و از تعداد بیشتری از مخاطبین هستید، نظرسنجی آنلاین انتخاب مناسب تری است. اگر به دنبال بازخوردی عمیق در یک محیط صمیمی هستید، پیشنهاد ما انتخاب گروه های متمرکز برای جمع آوری داده است.

منبع: DriveResearch


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left