شناسایی کلاهبرداری: کلاهبرداری ها در نظرسنجی آنلاین و نحوه اشاره به آن ها

کلاهبرداری نظرسنجی:

 

زمانی که مصرف کنندگان می خواهند درآمدی را به دست آورند، ممکن است آن ها برای پر کردن نظرسنجی که به آن ها جوایزی را وعده می دهد؛ وسوسه شوند.

اگر چه اغلب مصرف کنندگان ممکن است ندانند که نظرسنجی آنلاین رایگانی که آن ها می خواهند پر کنند ممکن است در واقع یک نوع کلاهبرداری باشد که توسط فردی برای سرقت اطلاعات شخصی آن ها طراحی شده است.

نظر سنجی های آنلاین تقلبی، نه تنها به مصرف کنندگان آسیب می زنند بلکه به برند ها نیز آسیب می رسانند. در اینجا با آنچه لازم است آشنا خواهید شد.


یک کلاهبرداری نظر سنجی، معمولاً نظر سنجی است که به وسیله تلفن یا سایر روش های ارتباط آنلاین، برای جمع آوری اطلاعات شخصی قربانیان بالقوه استفاده می شود.

کلاهبردان اغلب افراد هدف را با پیشنهاداتی مانند برنده شدن در قرعه کشی یک سفر یا جایزه نقدی، کوپن یک محصول یا سرویس خاص یا یک کارت جایزه به پر کردن نظر سنجی ترغیب می کنند.

برخی از کلاهبردان حتی از شیوع کرونا سوء استفاده نموده و نظرسنجی هایی را با عنوان نظرسنجی های پس از واکسن توزیع کردند که البته این نظرسنجی ها قلابی بودند. هر نظر سنجی را در مورد واکسن کرونا دریافت نمودید تا زمانی که از منبع انتشار آن مطمئن نشدید؛ در آن شرکت نکنید.

یکی دیگر از کاربردهای بالقوه تماس های کلاهبرداری نظرسنجی، تلاش برای جلوگیری از اجرای نهایی قوانین حمایت از مصرف کننده تلفنی (TCPA) است

ژنرال کیت الیسون، دادستان کل ایالت مینه سوتا بیان کرده است که برخی از کلاهبرداران برای دور زدن قانون "تماس نگیرید" وانمود کرده اند که برای انجام یک نظرسنجی تحقیقاتی تماس گرفته اند.

کلاه برداری ها در نظرسنجی چطور به مصرف کننده و برند ضربه می زند:

تخریب ایجاد شده توسط کلاهبرداری های آنلاین می تواند با توجه به ماهیت کلاهبرداری و اهداف خاص مهاجمان بسیار متفاوت باشد.

در بسیاری از موارد کلاهبرداری نظرسنجی آنلاین، مصرف کنندگان را هدف قرار می دهد تا بتواند اطلاعات شخصی آن ها را، برای فروش این اطلاعات یا استفاده در الگوهای سرقت هویت استفاده نماید.

این نوع کلاهبرداری می تواند از چند طریق به مصرف کنندگان آسیب برساند:

افزایش تماس های مزاحم:


زمانی که اطلاعات تماس آن ها به صورت غیر قانونی با تبلیغ کنندگان به اشتراک گذاشته می شود،مصرف کنندگان ممکن است افزایش تماس های مزاحم را تجربه کنند. برخی از این آگهی های ناخواسته ممکن است از جانب کلاهبردار هایی باشد که می دانند این فرد در گذشته از قربانیان کلاهبرداری بوده است و او را به عنوان یک هدف دست یافتنی می بینند.

حساب های آنلاین در معرض خطر:
کلاهبرداری های نظرسنجی آنلاین ممکن است یک سوال شخصی غیر معمول بپرسند مانند این که کجا به مدرسه رفتید یا غذای مورد علاقه شما چیست؟ کلاهبردار ژست یک آزمونگر شخصیت را به خود می گیرد اما در واقع در حال جمع آوری پاسخ سوالات رایجی است که وب سایت ها برای احراز هویت از آنها استفاده می کنند( در بسیاری از سایت ها مانند سرویس دهنده های پست الکترونیکی از این گونه سوالات برای ایجاد امکان بازیابی پسورد کاربران استفاده می کنند). با این سوالات کلاهبردان می توانند پسوردهای حساب های آنلاین قربانیان را بازیابی کنند. این ها می تواند برای کلاهبرداری از طریق دستیابی به پول قربانی، دستیابی مخفیانه و بدون اطلاع کاربر به سرویس هایی که قربانی هزینه آن ها را پرداخت کرده است  یا سرقت هویت استفاده شود.

سرقت هویت:

با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از طریق نظرسنجی، کلاهبردان سعی می کنند هویت افراد شرکت کننده در نظرسنجی را سرقت کنند. به عنوان مثال آن ها می توانند با استفاده از اطلاعات سرقت شده برای کارت اعتباری جدید یا دریافت وام ثبت نام کنند. با استفاده از این روش، کلاهبرداران می توانند برای هر هویت سرقت شده ده ها هزار دلار خسارت دریافت کنند.

مصرف کنندگان تنها گروهی نیستند که از این کلاهبرداری ها می توانند آسیب ببینند، موقعیت هایی وجود دارد که در آن ها یک کلاهبرداری نظرسنجی آنلاین می تواند به شرکت ها نیز آسیب بزند. برخی از مثال های این حوزه به شرح زیر است:

به خطر افتادن حساب کارمند:


هنگامی که یک کارمند با یک کلاهبرداری نظرسنجی مواجه می شود و تطبیق اطلاعات با سوالات امنیتی را رها می کند؛ این مسئله می تواند امنیت کارفرما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. با استفاده از گواهینامه های سرقت شده، یک کلاهبردار می تواند به سیستم های حساس دسترسی داشته باشد و با استفاده از حساب کاربری کارمند کلاهبرداری انجام دهد.

مطبوعات منفی:


شرکت ها می توانند به دو روش از کلاهبرداری نظرسنجی آنلاین به مطبوعات منفی اضافه شوند: اول این که کلاهبرداران می توانند از نام شرکت ها برای جلب اعتماد قربانیان استفاده کنند؛ که سبب می شود در آینده شرکت به خاطر نتایج کلاهبرداری سرزنش شود.

از سوی دیگر شرکت هایی که متکی به مخاطبین تولید شده توسط کلاهبرداران هستند ممکن است به اشتباه  فکر کنند که آن ها اجازه تماس با مخاطبین را دارند و این می تواند منجر به افزایش شکایات مخاطبین شود.

جریمه به خاطر نقض TCPA:


تماس با افرادی که پیام های تبلیغاتی را دریافت می کنند بدون داشتن رضایت نامه کتبی آن ها، می تواند با استفاده از قانون TCPA منجر به جریمه آن ها از 500 دلار تا 1500 دلار شود. با استفاده از هزاران سرنخ، این جریمه ها می توانند به سرعت جمع شوند. دادخواست های احتمالی ممکن است هزینه های قانونی شرکت را افزایش دهند.

شناسایی کلاهبرداری - کلاهبرداری نظرسنجی آنلاین:

برای تشویق کاربران به کلیک کردن، شرکت های نظرسنجی آنلاین از عناوین جذابی مانند "کارت هدیه خرید از آمازون را جایزه بگیرید" استفاده می کنند. در حالی که برخی از شرکت ها از روش های قانون مندانه تری استفاده می کنند. کلاهبرداران نیز از همین روش ها استفاده می کنند؛ اگرچه آن ها اهداف بدی دارند.

برای به دست آورن اعتماد کاربران، کلاهبردان از ترفند های مختلف کلاهبرداری نظرسنجی استفاده می کنند. این ترفند ها شامل موارد زیر است:

جعل هویت شرکت های قانونی


فقط به این دلیل که یک نظرسنجی آنلاین از شرکتی مانند Walmart دریافت می کنید، به این معنی نیست که آن نظرسنجی در واقع از Walmart است. این می تواند یک کلاهبردار جعل هویت یک شرکت قانونی باشد که برای SurveyMonkey اتفاق افتاده است. به این دلیل  در سایت  SurveyMonkey بخشی وجود دارد که به مشتریان هشدار می دهد که از کلاهبرداری های نظرسنجی آنلاین از سوی کلاهبردارانی که ادعا می کنند توسط SurveyMonkey حمایت می شوند، آگاه باشند.

استفاده از نظرسنجی های فیشینگ:


برای جمع آوری اطلاعات حساس، کلاهبردان افراد را با نظرسنجی های فیشینگ هدف قرار می دهند. این نظرسنجی ها ممکن است به عنوان یک آگهی روی یک وب سایت یا در فیدهای اخبار اجتماعی نشان داده شوند. زمانی که شما روی نظرسنجی کلیک کرده و شروع به پر کردن پرسشنامه آنلاین آن می کنید؛ متوجه می شوید که فرم به نام کاربری، شماره امنیتی اجتماعی، جزئیات کارت اعتباری و پسورد های شما نیاز دارد. این فیلد های مورد نیاز پرچم های قرمزی هستند که نشان می دهند شما در حال معامله با یک نظرسنجی فیشینگ هستید. به خاطر داشته باشید که یک نظرسنجی قانونی هرگز اطلاعات حساس را از شما نمی پرسد.

 

فرستادن ایمیل های جعلی:


ردیابی همه جاهایی که در آن ها ایمیل خود را داده اید(مانند خرده فروشی ها، مکان های سیاسی و مکان های بازی و سرگرمی) کار سختی است. بنابراین زمانی که شما یک نظرسنجی را در ایمیل خود می بینید که مطابق با علایق شما است؛ شما ممکن است روی آن کلیک کنید، اما این کار را انجام ندهید. مگر این که بتوانید تایید کنید که شما لیست مخاطبین این نظرسنجی را انتخاب کرده اید.

زمانی که شما کلیک می کنید در را برای نصب شدن یک برنامه مخرب روی کامپیوتر یا موبایل خود باز می کنید. حالا کلاهبردار می تواند اطلاعات بانکی، پسورد ها و سایر اطلاعات شما را برباید. یک بار که کلاهبرداران اطلاعات شما را داشته باشند؛ شما در معرض ریسک سرقت هویت هستید. این فقط پیامدی برای مصرف کننده است.

برای برند ها ، کلاهبرداران یعنی افرادی که داده‌های سرقت شده را به اشخاص دیگر می فروشند،  شرکت‌هایی را که از آن داده‌ها استفاده می‌کنند به دلیل نقض انطباق با TCPA در معرض خطر قرار می‌دهند.

اگر شرکتی هستید که در حال انجام یک نظرسنجی واقعی با استفاده از پر کردن فرم ها می باشید؛ شما نیز می‌توانید هدفی برای کلاهبرداران باشید. پر کردن فرم ها در مقابل کلاهبرداری خیلی ایمن نمی باشد. کلاهبرداران می‌توانند از نرم‌افزارهای برای پر کردن فرم ها استفاده کنند و به نظر برسد که مشتریان واقعی در حال شرکت در نظرسنجی شما هستند.

در این حالت نتایج نظرسنجی شما صحت نخواهد داشت زیرا به جای مشتریان واقعی، کلاهبرداران فرم های شما را پر کرده اند.

 

نکات حفاظتی برای تشخیص کلاهبرداری :

برای شرکت‌ ها استفاده  از یک راه حل برای تشخیص آگهی های تقلبی و تعیین اینکه آیا کاربران واقعی نظرسنجی آنلاین شما را پر می‌کنند، راهی برای مقابله با کلاهبرداری است. در حالی که برای کلاهبرداری از افراد، کلاهبرداران کامل نیستند و سرنخ هایی از خود به جای می گذارند که می تواند نشان دهد یک کلاهبرداری در جریان است. برخی از آنها به وضوح قابل تشخیص هستند؛ مانند نظرسنجی هایی که شما را وادار به پرداخت هزینه ای برای شرکت در نظرسنجی می کنند؛ اما برخی از آنها زیرکانه تر عمل می کنند.

به عنوان مثال اگر یک نظرسنجی بخواهد یک ساعت قبل از برگزاری نظرسنجی، صلاحیت شما را برای شرکت در نظرسنجی بررسی کند؛ یک پرچم قرمز به شما نشان داده است. این روش آنها برای دریافت تمام اطلاعات از شما و سپس گفتن جمله "متاسفیم، شما واجد شرایط نیستید" می باشد.

سرنخ دیگر این است که این نظرسنجی منافع شما را در نظر نگیرد؛ یعنی سیاستی برای حفظ حریم خصوصی شما نداشته باشد. چگونه بفهمید که از داده های شما محافظت خواهد شد؟ شما نمی دانید.  همچنین ممکن است شما در یک سایت نظر سنجی شرکت کنید و به طور ناخواسته به آنها اجازه بدهید که اطلاعات شما را به شخص سومی بدهند.

قبل از ثبت نام برای هر چیزی همیشه سیاست های حریم خصوصی و شرایط و ضوابط آن را مطالعه کنید. اگر این موارد در دسترس نیستند؛ در نظرسنجی شرکت نکنید.

همچنین اگر لینک نظرسنجی همراه با یک ایمیل برای شما ارسال شده است؛ قبل از آنکه بر روی آن کلیک کنید؛ در مورد تقلبی نبودن آن مطمئن شوید. با دقت به url ارسال کننده ایمیل نگاه کنید. کلاهبرداران ممکن است از جعل دامنه استفاده کنند به طوری که به نظر می رسد که آدرس ارسال کننده ایمیل یک آدرس واقعی است؛ در حالیکه اینطور نیست. به مثال زیر توجه کنید که در آن کلاهبرداران آدرس سایت موزیلا را با جایگزین کردن  حرف i جعل کرده‌اند.

 

آدرس جعلی موزیلا

اگرچه شناسایی کلاهبرداری نظرسنجی های آنلاین همیشه آسان نیست ؛ اما نشانه هایی برای شناسایی آن وجود دارد. با یک لحظه درنگ و استفاده از نکات موجود شما می توانید از از انجام کلاهبرداری جلوگیری نموده و داده ها و برند خود را ایمن نگه دارید.

همچنین بهتر است برای طراحی پرسشنامه آنلاین برای ایجاد نظرسنجی شرکت خود، از 

فرم ساز آنلاین سایت های معتبری مانند یو چک استفاده نمایید.

 

استفاده از کتاب الکترونیکی تشخیص آگهی های تبلیغاتی تقلبی

یکی از سایت های معتبر برای انجام  نظرسنجی آنلاین سایت یوچک می باشد. در این سایت   شما میتوانید علاوه بر ساختن نظرسنجی‌های خود، اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه نظرسنجی دریافت نمایید.

منبع: anura


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left