اصول تحقیق کیفی آنلاین

در این مقاله قصد داریم که در مورد مفاهیم پایه ای تحقیق کیفی آنلاین و همچنین ضرورت انجام آن در دنیای امروزی، توضیحاتی را ارائه دهیم.

 تحقیق کیفی آنلاین چیست؟

افراد از طریق گفتگوهای مجازی و زنده، نظرات، افکار، نگرش ها و برداشت های خود را در مورد انواع محصولات و خدمات با محققان در میان می گذارند. به وسیله تحقیق کیفی آنلاین است که این داده های کیفی قابل جمع آوری و تجزیه و تحلیل، می شوند. به عبارتی دیگر، نتیجه مکالمات آنلاین و مجازی محققان با افراد، در قالب داده های کیفی از طریق این روش تحقیقاتی، جمع آوری می شوند. این تحقیقات کیفی که از طریق گفتگوهای آنلاین انجام می شوند، می توانند شامل؛ گروه های متمرکز، مصاحبه های عمیق ( IDI )، انجمن های آنلاین تحقیقات بازار ( MROCs )، مدخل های مجلات خودگردان، نظرسنجی های شخصی و نیز سایر اشکال بازخورد کیفی، باشند.

تحقیق کیفی آنلاین چیست؟
تحقیق کیفی آنلاین چیست؟

تحقیقات کمی سازی شده با داده های عددی خود، چیستی کنش ها و رفتارها را نشان می دهند. حال آن که یک تحقیق کیفی آنلاین، با تمرکز خود بر روی چرایی رفتارها، در شیوه های تحقیقاتی تمایز ایجاد می کند. از طرفی ایجاد نتایج قابل اعتمادی که روابط علت و معلولی پدیده ها را به خوبی توضیح دهد، حاصل بهره گیری از تحقیقات کمی است. همین موضوع باعث شده که اهمیت تحقیقات کمی تا این حد زیاد باشد. به طوری که در بسیاری از تحقیقات تنها 20 درصد از روش های کیفی و مابقی از روش های کمی استفاده می شود. اما در دهه های اخیر این نسبت تغییر کرده است و استفاده از روش های کیفی و کمی در روند انجام تحقیقات به نصب 50 به 50 تغییر کرده است.

روش غالب در انجام تحقیقات کیفی در ابتدا، از طریق مراجعات حضوری و یا مکالمات تلفنی با افراد بود. اما با گسترش روش های تحقیق کیفی آنلاین، انجام این تحقیقات با صرف زمان کمتر و امکان دسترسی بیشتر به مخاطبان همراه شد.

بنابراین دیگر به جای صرف زمان و هزینه برای استخدام یا سفرهای طولانی برای انجام کار تحقیقاتی، محققان می توانند از روش های کیفی آنلاین استفاده نمایند. به طوری که از طریق تحقیق کیفی آنلاین، جریان های کاری در تکمیل پروژه ها، با صرف زمان کمتری ساده سازی می شوند. 

تحقیق کیفی آنلاین همچنین دسترسی و راحتی بیشتری را برای شرکت کنندگان، محققان و حتی ناظران فراهم می سازد. از طرفی، محققان اکنون می توانند از طریق برگزاری جلسات آنلاین بازخورد مشتریان، با افرادی که در فاصله های مکانی دورتری نیز قرار دارند، ارتباط برقرار نمایند. برقراری این گونه از جلسات، هیچ گونه محدودیت زمانی خاصی برای طرفین ندارد. بنابراین با به کار بردن تحقیق کیفی آنلاین، به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا می کنیم. بدین طریق منابع تحقیقاتی ما کامل تر از قبل خواهد شد.

افزایش پلتفرم های تحقیق کیفی آنلاین

وجود روندهای تحقیقاتی بازاری متنوع، منجر به گسترش و ظهور پلتفرم های آنلاین زیادی برای برگزاری جلسات با مصرف کنندگان شده است. این ابزارهای تحقیقاتی بازار، حتی پیش از وقوع همه گیری کرونا در جهان، در راستای افزودن ارزش بیشتر به تجربیات پاسخ دهندگان عمل می کردند. از طرفی با گسترش این ابزارها، تکرار تعاملات حضوری برای انجام تحقیقات میدانی نیز به حداقل رسیده است. به طور مثال؛ پلتفرم های تحقیقاتی که در حوزه سلامت از راه دور و آموزش آنلاین ایجاد شده اند، مشکل همزمانی و آنلاین بودن چندین گفتگو را برطرف ساخته اند.

استفاده از یک ویدیو هوشمند در پلتفرم تحقیق کیفی آنلاین، باعث شده تا تمامی گردش کارهای مربوط به استخدام، زمان بندی، امنیت و رعایت حریم خصوصی، گزارش دهی و اشتراک گذاری به طور خودکار انجام شوند.

از سویی دیگر، انواع دیگری از پلتفرم های تحقیقاتی آنلاین به منظور پیاده سازی عملکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی تکامل یافته اند. می توان ابزارهایی نظیر تحلیل احساسات و نیز تم یاب را مثال زد. همگی این ابزارها توسط پردازش زبان طبیعی ( NLP ) هدایت می شوند. همان گونه که پردازش زبان طبیعی ( NLP ) در تمامی زبان های غیر انگلیسی رایج در بازارهای غربی نیز گسترش یافته، پلتفرم های پر قدرت تری نیز ایجاد شده اند که NLP را در خدمت تمامی محققان سر تا سر جهان قرار دهند. 

یکی دیگر از تاثیراتی که پاندمی کرونا بر روی افراد جهان گذاشت، این بود که باعث شد آن ها از فناوری های موبایلی بیشتر از قبل استفاده نمایند. به طور مثال در ایالت متحده سطح استفاده بزرگسالان از تلفن همراه به طور میانگین حدود 31 دقیقه افزایش یافت. این زمان در واقع یک سوم کل استفاده از رسانه هاست که صرف استفاده از تلفن های همراه می شود.

برای محققانی که از روش تحقیق کیفی آنلاین بهره می برند و به دنبال درک بهتری از تجربیات روزمره کاربران تلفن همراه هستند، تحقیقات آنلاین، قابلیت هایی نظیر اشتراک گذاری صفحه نمایش تلفن همراه را ارائه می کند. به واسطه ارائه این قابلیت ها، مصرف کنندگان خواهند توانست در مراحل بررسی، مقایسه و خرید کالا قادر به دیدن محصول مورد نظر باشند.

افزایش پلتفرم های تحقیق کیفی آنلاین
افزایش پلتفرم های تحقیق کیفی آنلاین

چگونه تحقیقات کیفی آنلاین را پیش ببریم؟

در سال های اخیر چیزهای زیادی در ارتباط با پذیرش روش های تحقیق کیفی آنلاین تغییر کرده است. این که از طریق فرم سازهای آنلاین، نظرسنجی های کیفی را می توان به صورت آنلاین شکل داد، تغییری است که نشان از افزایش نیاز به داده های کیفی شده در روند اجرای تحقیقات دارد. با این حال محققان در طراحی پرسشنامه های آنلاین خود با پلتفرم ها و برنامه های کاربردی جدیدی که به تازگی رونمایی شده اند، سر و کار دارند. 

قبل از شروع انجام هر پروژه تحقیق آنلاین، بسیار مهم است که بتوانید از میان راه حل ها و پلتفرم های تحقیقاتی، یکی را انتخاب کنید. به گونه ای که این پلتفرم انتخابی تمامی معیارهایی که در زیر بیان می کنیم را داشته باشد. همچنین راه حل های ارائه شده توسط این برنامه ها باید بتوانند در محیط تجاری غیر قابل پیش بینی امروز نیز به نحو احسن جواب دهند.

 1. ۱) به تحقیقات خود سرعت دهید.

  روش های سنتی تحقیق کیفی، دیگر نمی توانند با ماهیت خواسته های پویای مصرف کننده مدرن هماهنگی داشته باشند. در این میان تیم های تحقیقاتی پیشرو، سرنخ هایی از توسعه نرم افزارهای چابک سازی دریافت کرده اند. آن ها همچنین به بازخورد مشتری و کاربر، به عنوان بخشی از یک مفهوم تکرار شونده و نیز فرایند توسعه محصول توجه می نمایند. روش های تحقیق چابک حاکی از آن است که یک حلقه بازخورد مشتریان در فرایند تحقیق ایجاد می شود. این روش از صدای مصرف کننده برای ارائه راهنمایی های جهت دار استفاده می کند.

  فناوری تحقیق بازار چابک، مزایای زیادی را ارائه می دهد که می توان به موارد زیر به طور نمونه اشاره کرد:

  • فعال کردن مسیرهای کوتاه و تکراری تحقیقات بازاری 
  • ارائه مجموعه کاملی از خدمات ( استخدام، ترجمه تعدیل و ...)
  • این فناوری از جلسات جذابی پشتیبانی می کند و حتی کاراکترهایی نظیر " AHA " را نیز به سرعت و راحتی ثبت می کند. 
  • قابلیت های تحلیلی تعبیه شده در آن، زمان انجام تحقیق را تا نصف کاهش می دهد.
  • ایجاد و به اشتراک گذاری حلقه های برجسته تجربه که گرفتن تصمیمات آگاهانه تر را در زمان کمتری امکان پذیر می سازد.
  سرعت عمل در انجام تحقیقات کیفی آنلاین
  سرعت عمل در انجام تحقیقات کیفی آنلاین
 2. ۲) به شکاف های امنیتی فکر کنید.

  رعایت حریم خصوصی و امنیت تنها نگرانی بخش های بهداشت و مالی نیست. به طوری که محققان فعال در صنایع یا کشورهایی که به شدت کنترل و تنظیم می شوند، لازم است که به سیاست های حریم خصوصی توجه بیشتری داشته باشند. از این نظر باید مدیریت اطلاعات هویتی و شخصی افراد در طول نظرسنجی های آنلاین کیفی، به دقت انجام شود.

  از آن جایی که تحقیقات کیفی حضوری به سرعت در حال تبدیل شدن به تحقیق کیفی آنلاین هستند، مدیریت داده های پاسخ دهندگان نیز دشوار شده است. اگر در چندین پایگاه داده مجموعه ای از راه حل های تحقیقاتی به خوبی سازمان دهی نشوند، مدیریت داده های دریافتی مشکل ساز خواهد شد. این جاست که پلتفرم های آنلاین برای پر کردن این شکاف مدیریتی وارد می شوند.

  از این رو در یک تحقیق کیفی آنلاین، باید به دنبال پلتفرمی باشیم که گردش کار مدیریتی داده های پاسخ دهندگان را به خوبی ساده سازی نماید. از جمله ویژگی هایی که این پلتفرم باید داشته باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • انطباق با DPR برای مدیریت اطلاعات هویتی و شخصی
  • NADs برای محصولات یا خدمات پیش از انتشار مفید باشد.
  • فرم های رضایت برای کار، قبل از جلسه یا مکالمات در جلسه به منظور دنبال کردن اهداف بازاریابی استفاده شوند.
  اهمیت تحقیق کیفی
  اهمیت تحقیق کیفی
 3. ۳) تحقیق را دموکراتیک کنید.

  با پیشرفت تحقیق کیفی آنلاین و فناوری، این نظر و نگرش مشتریان است که نتایج تحقیق را مشخص می سازد. با این حال نظر مشتری تنها زمانی کارساز است که در تمام سطوح سازمان شنیده شود. علاوه بر این زمانی که تیم های پژوهشی تحت فشار  قرار می گیرند و در یک ضرب الاجل محدود کار می کنند، یک پلتفرم تحقیقی پر قدرت به آنها این امکان را می دهد که به راحتی چند نکته برجسته شده را به اشتراک بگذارند.

 4. ۴) مشتری مداری را به طور واقعی اجرا کنید

  مشتری مداری تنها یک شعار تو خالی نیست، بلکه تنها راهی است که با آن، سازمان ها در مقابل رقبای خود می توانند پیروز شوند. داده های به دست آمده اهمیت نزدیک بودن به مشتریان و تجربه خوب مشتریان را تایید می کنند. انواع مدل های جدید تحقیق کیفی آنلاین، نه تنها شکاف ارتباطی با مشتریان را از بین می برند، بلکه همدلی بیشتری را در شرکت کنندگان ایجاد می کنند.

منبع : discuss.io


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left