پرسشنامه آنلاین کوتاه نئو (NEO-FFI) یک ابزار ارزیابی روان‌شناختی است که به منظور سنجش پنج عامل اصلی شخصیت، معروف به مدل پنج عاملی یا "Big Five"، طراحی شده است. این پنج عامل شامل نوروتیسیزم (N), برون‌گرایی (E), باز بودن به تجربه (O), توافق‌پذیری (A)، و وظیفه‌شناسی (C) می‌باشند. هر یک از این عوامل به وسیله مجموعه‌ای از سوالات که رفتارها و احساسات فرد را در موقعیت‌های مختلف ارزیابی می‌کند، مورد سنجش قرار می‌گیرد. پرسشنامه نئو به دلیل کوتاه بودن و کارآمدی، به‌طور گسترده در تحقیقات روان‌شناختی و بالینی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به متخصصان کمک می‌کند تا به درک بهتری از ویژگی‌های شخصیتی فرد دست یابند.

این پرسشنامه در مقایسه با نسخه کامل نئو (NEO-PI-R)، که شامل 240 سوال است، دارای 60 سوال است که پاسخ‌گویی به آن زمان کمتری می‌برد و بنابراین برای کاربردهای بالینی و تحقیقاتی سریع‌تر و راحت‌تر است. نئو-FFI می‌تواند به‌عنوان ابزار غربالگری اولیه برای شناسایی مشکلات روان‌شناختی و همچنین به عنوان بخشی از فرآیند مشاوره و درمان مورد استفاده قرار گیرد. این ابزار علاوه بر ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی، می‌تواند در بررسی روابط بین شخصیت و متغیرهای دیگر مانند سلامت روانی، عملکرد شغلی و تحصیلی، و کیفیت روابط بین فردی مفید باشد.

 


ساخت پرسشنامه آنلاین

جهت طراحی پرسشنامه آنلاین حرفه‌ای در ابتدا لازم است در سامانه یوچک ثبت نام کنید و به‌راحتی اولین پرسشنامه اینترنتی رایگان خود را بسازید. در نرم افزار نظرسنجی یوچک ابزارهای زیادی جهت ساخت پرسشنامه آنلاین وجود دارد که به وسیله آن‌ها می‌توانید داده‌های بدست آمده را با کمترین خطا و بصورت تمیز دریافت کنید و بر روی نمودارهای آماری نتایج آن را تحلیل کنید.

همچنین با امکان جدید پرسشنامه ساز هوشمند نیز میتوانید به راحتی با چند کلیک پرسشنامه خود را متناسب با نیازتان بسازید