پرسشنامه آنلاین چیست؟☀️|✔️4 مزیت پرسشنامه آنلاین

از طریق واتساپ با ما در تماس باشید

میتوانید برای مشاوره رایگان از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید

پرسشنامه آنلاین چیست؟ به‌عنوان یک کسب‌وکار، موسسه آموزشی، وب‌سایت یا هر فعالیت دیگری که با مردم و مشتریان سروکار داشته باشد، نیاز به دانستن نظرات دیگران خواهید داشت. در میان انواع پرسشنامه ، سؤال مهم این است که پرسشنامه آنلاین چیست؟ این روش، یکی از مفیدترین و جدیدترین ابزارهایی است که برای این منظور می‌توانید به کار بگیرید.

اما تعریف دقیق پرسشنامه آنلاین چیست؟ چه انواعی دارد و برای چه اهدافی می‌تواند استفاده شود؟ این سؤالات را به همراه مزایای این روش جمع‌آوری اطلاعات و نیز بهترین روش ساخت و طراحی پرسشنامه آنلاین در این مقاله پاسخ خواهیم داد. درصورتی‌که به دنبال کارآمدترین روش برای جمع‌آوری اطلاعات از مخاطبان خود هستید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

پرسشنامه آنلاین چیست؟

یک پرسشنامه، مجموعه‌ای از سؤالات است که به‌طور خاص برای جمع‌آوری اطلاعات، درباره یک مخاطب هدف یا گروهی از آنان طراحی شده است. اما پرسشنامه آنلاین چیست؟ کلمه آنلاین، درواقع، تعیین‌کننده بستر ارائه پرسشنامه به مخاطب و دریافت پاسخ از اوست.

به‌عنوان یک کسب‌وکار، هرچه رقبای شما نظرسنجی‌ها و سؤالاتشان را حرفه‌ای‌تر برگزار کنند؛ به‌گونه‌ای که تجربه مخاطب از برقراری رابطه با کسب‌وکار بهتر شود؛ شما نیز مجبور به ارائه پرسشنامه از طریق نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها به‌جای ارسال فایل هستید. برای این منظور، پلتفرم‌ فرم‌ساز آنلاین متعددی اقدام به ساخت فرم‌های پرسشنامه و ساخت نظرسنجی آنلاین کرده‌اند.

اما یک بخش دیگر از پرسشنامه آنلاین، تجزیه‌وتحلیل نتایج به دست آمده است. درواقع در این روش، آنالیز نیز با توجه به امکاناتی که پلتفرم‌های آنلاین و نرم‌افزارهایشان در اختیار شما می‌گذارند، به بخشی از فرآیند تحقیق تبدیل شده است. تجزیه‌وتحلیل نتایج به شما کمک می‌کند که با چند نتیجه کلی و قابل‌استفاده از طریق نظرسنجی‌تان روبه‌رو شوید.

 

کاربرد پرسشنامه آنلاین چیست؟

یک پرسشنامه آنلاین می‌تواند با اهداف مختلفی طراحی شده و در طول فرآیند تحقیقات در اختیار مخاطب قرار بگیرد. برخی از پروژه‌هایی که در آن‌ها می‌توان از این روش جمع‌آوری اطلاعات استفاده کرد، عبارت‌اند از:

  • انواع تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی
  • سنجش رضایت مشتریان
  • جمع‌آوری اطلاعات درباره جامعه هدف
  • ارزیابی پرسنل
  • ارزیابی نظرات محصلان دوره‌های آموزشی

مزایای پرسشنامه آنلاین

مزایای پرسشنامه آنلاین

برخی از مزایای پرسشنامه آنلاین واضح و بدیهی هستند. از این میان می‌توان به عدم مصرف کاغذ اشاره کرد. به‌طورکلی، آنلاین شدن امور، تأثیر بسیاری بر محیط‌زیست دنیا خواهد داشت. در ادامه، مهم‌ترین مزایای برگزاری نظرسنجی و پرسش از مخاطبان به این روش را مطرح خواهیم کرد.

دریافت اطلاعات در سریع‌ترین زمان ممکن

برخلاف دیگر انواع پرسشنامه، مانند کاغذی یا تلفنی، پرسشنامه آنلاین این امکان را فراهم می‌کند که در زمان آنی، پاسخ بخش بزرگی از جامعه هدف خود را به دست بیاورید. این امر، نه‌فقط در زمان؛ بلکه در هزینه‌های شما نیز صرفه‌جویی می‌کند. همچنین در بسیاری از موارد، اعتبار پاسخ‌ها با زمان پاسخگویی به آن‌ها نیز بستگی دارد؛ به‌عبارت‌دیگر، ممکن است پس از چند ساعت یا چند روز، دیگر پاسخ‌ها قابل‌استفاده و نتایج حاصل از آن‌ها قابل‌اعتماد نباشند. در این موارد، تنها روش مطمئن، پرسشنامه آنلاین است.

دسترسی بیشتر

معنی دسترسی یا مقیاس‌پذیری در پرسشنامه آنلاین چیست؟ منظور از دسترسی این است که می‌توانید این روش را برای تعداد نامتناهی از مخاطبان پیاده‌سازی و نتایج حاصل را بررسی کنید. هرچه جامعه نمونه شما بزرگ‌تر باشد، بیشتر می‌توانید به نتایج به دست آمده اعتماد کنید. در اینجا نیز سرعت ارسال و دریافت پرسشنامه و همچنین تجزیه‌وتحلیل پاسخ‌ها مؤثر است.

علاوه بر این با توجه به تعدد دستگاه‌های الکترونیک و راه‌های دسترسی به جامعه هدف، احتمال اینکه آن‌ها بیشتر در نظرسنجی شرکت کنند نیز بیشتر است. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید نسخه‌های مختلف دسکتاپ و موبایلی را از نظرسنجی خود تهیه کرده و به طرق مختلف مانند اپ‌های پیام‌رسان، ایمیل و یا شبکه‌های اجتماعی برای مخاطبان خود ارسال نمایید.

کاهش هزینه ها

اما مزیت واقعی مالی پرسشنامه آنلاین چیست؟ حقیقت این است که در روش پرسشنامه دستی به نیروی انسانی بیشتری چه برای ارسال و دریافت پرسشنامه‌ها و چه برای آنالیز آن‌ها نیاز دارید. همچنین، بایگانی و نگهداری از برگه‌های جمع‌آوری‌شده نیز هزینه‌بردار است. این در حالی است که با استفاده از انواع پرسشنامه آنلاین می‌توانید بسیاری از امور را به کامپیوترها بسپارید.

دقت بیشتر

تجزیه‌وتحلیل داده‌های به دست آمده و همچنین تقسیم‌بندی آن‌ها در بستر اینترنت و با استفاده از نرم‌افزارهای ساخت پرسشنامه و نظرسنجی آنلاین، بسیار دقیق‌تر انجام می‌شود. دلیل این موضوع نیز حذف دخالت انسانی و خطاهای طبیعی ناشی از آن است.

ساخت پرسشنامه آنلاین

پرسشنامه آنلاین چیست

بهترین روش برای ساخت پرسشنامه آنلاین با گوشی چیست؟ این سؤال بسیاری از افراد به‌ویژه صاحبان کسب‌وکار است. امروزه پلتفرم‌های فرم‌ساز تخصصی برای این کار به وجود آمده‌اند که می‌توانند قالبی منطقی و ساختاریافته به پرسشنامه آنلاین شما بدهند. به‌عنوان‌مثال، یکی از این پلتفرم‌ها یوچک است.

توصیه می‌شود پیش از آنکه شروع به کار ساخت پرسشنامه به این پلتفرم‌ها بکنید، سؤالات خود را به شکلی منطقی طراحی نمایید. برای این منظور باید بدانید که کدام نوع سؤالات مثلا باز یا بسته و چه شکلی از پاسخگویی به آن‌ها مانند گزینه‌ای، رتبه‌بندی، نموداری یا شکلی برای کسب‌وکار هدف شما مناسب‌تر است.

پس‌ازآن می‌توانید کار با پلتفرم‌های ساخت پرسشنامه آنلاین را شروع کنید. اما مزیت‌های دیگر یک پلتفرم ساخت پرسشنامه آنلاین چیست؟ این مزایا را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • ارائه قالب‌ها و سؤالات پیش‌فرض
  • امکان افزودن ویژگی‌های بصری و انواع فایل‌ها مانند فیلم و عکس
  • امکانات تجزیه‌وتحلیلی متنوع با به‌کارگیری متدهای علمی
  • امکان تبدیل یک نسخه از پرسشنامه به نسخه‌های دیگر مانند دسکتاپ به موبایلی
  • قابلیت به اشتراک‌گذاری در پلتفرم‌های مختلف

سخن آخر

پرسشنامه آنلاین چیست؟ ( Online questionnaire ) این سؤالی بود که در این مقاله تلاش کردیم که به آن پاسخ دهیم. پرسشنامه، یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای جمع‌آوری اطلاعات از مخاطبان است. درحالی‌که کسب‌وکارها و درواقع، همه بخش‌های زندگی انسانی هرچه بیشتر آنلاین شده‌اند؛ برگزاری پرسشنامه به روش آنلاین نیز تقریبا سریع‌ترین و کارآمدترین روش به شمار می‌رود. در یک پرسشنامه آنلاین، پلتفرم‌های موبایلی و اینترنتی، بستر برقراری رابطه بین محقق و مخاطب هستند. در حال حاضر، پلتفرم‌های تخصصی ساخت پرسشنامه آنلاین به امکانات بسیار خوبی برای ساخت پرسشنامه مجهز شده‌اند و مقیاس‌پذیری و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را آسان‌تر و دقیق‌تر کرده‌اند.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left