اصول پرسشنامه آنلاین چیست؟

وقتی صحبت از جمع‌آوری داده‌ها می‌شود، یکی از بهترین روش‌ها، استفاده از پرسشنامه آنلاین است. اکثر شرکت‌ها در مواقع مختلف پرسشنامه آنلاین‌هایی را برای مشتریان و کارکنان خود ارسال می‌کنند. اما یک پرسشنامه آنلاین فقط مجموعه‌ای از سوالات نیست. در واقع، پرسشنامه آنلاین‌ها معمولاً روشی پشت سر خود دارند تا انواع خاصی از داده‌ها را جمع‌آوری کنند و آنها را تا حد امکان موثر کنند. اما روش پرسشنامه آنلاین چیست؟ اصول پرسشنامه آنلاین چیست؟ ادامه مطلب را بخوانید تا با اصول پرسشنامه آنلاین و اهمیت آن آشنا شوید.

اصول پرسشنامه آنلاین چیست؟

برای شروع، مهم است که بین اصول پرسشنامه آنلاین و روش پرسشنامه آنلاین تفاوت قائل شویم. روش پرسشنامه آنلاین، فرآیند یا ابزاری است که از طریق آن اطلاعات را با استفاده از پرسشنامه آنلاین جمع‌آوری می‌کنید. به عنوان مثال، ممکن است یک پرسشنامه آنلاین آنلاین با سوالات چند گزینه‌ای ایجاد کنید و این روش پرسشنامه آنلاین شما باشد. یک روش پرسشنامه آنلاین می‌تواند کیفی یا کمی باشد. در ادامه بیشتر درباره گزینه‌های روش پرسشنامه آنلاین و مزایا و معایب آنها صحبت خواهیم کرد.

از طرف دیگر، اصول پرسشنامه آنلاین مطالعه روش‌های پرسشنامه آنلاین است. این مطالعه تمامی روش‌های پرسشنامه آنلاین موجود و استفاده از اطلاعات آماری کاربردی برای تعیین خطاهای خاص و بهبود دقت است. به طور اساسی، اصول پرسشنامه آنلاین به مطالعه تکنیک‌ها و رویه‌های نمونه‌گیری می‌پردازد و دقت آنها را تعیین می‌کند تا پژوهشگران بتوانند روش‌های خود را بهبود بخشند و نتایج دقیق‌تری به دست آورند.

هدف اصول پرسشنامه آنلاین چیست؟

پس هدف اصول پرسشنامه آنلاین چیست؟ چرا ما یک رشته کامل از آمار کاربردی برای پرسشنامه آنلاین‌ها داریم؟ مهم است ابتدا بفهمیم چرا روش‌های پرسشنامه آنلاین اهمیت دارند. روش‌های پرسشنامه آنلاین برای کمک به پژوهشگران و شرکت‌ها طراحی شده‌اند تا اطلاعات را تا حد امکان دقیق جمع‌آوری کنند. در نهایت، داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنید، ارزش چندانی ندارند اگر کاملاً نادرست باشند یا دارای خطاهایی باشند که استفاده از آنها را دشوار کند. روش‌های پرسشنامه آنلاین نحوه جمع‌آوری داده‌ها را تعیین می‌کنند.

اصول پرسشنامه آنلاین برای حمایت از روش‌های پرسشنامه آنلاین وجود دارد. اصول پرسشنامه آنلاین در مورد مطالعه راه‌های بهبود دقت روش‌های پرسشنامه آنلاین است تا پژوهشگران و شرکت‌ها بتوانند دقیق‌ترین نتایج را از پرسشنامه آنلاین‌های خود به دست آورند. این رشته‌ای است که برای کاهش خطاها - هرگونه انحراف از نتیجه مطلوب شما - و کمک به ایجاد داده‌هایی که تا حد امکان به یک جامعه واقعی نزدیک هستند، وجود دارد.

اگر روش شما داده‌های بد جمع‌آوری کند، نتایج بدی خواهید داشت. داده‌های بد می‌توانند از منابع مختلفی ناشی شوند، اما یکی از منابع اصلی این است که ابزار جمع‌آوری داده‌های شما بسیار دقیق نیست. هدف اصول پرسشنامه آنلاین این است که این ابزارها را تا حد امکان دقیق کند. این چیزی است که به پژوهشگران و شرکت‌ها کمک می‌کند تا ابزارها یا روش‌های عالی برای جمع‌آوری داده‌های قابل اعتماد و دستیابی به نتایج دقیق داشته باشند.

انواع روش‌های پرسشنامه آنلاین

حالا که تفاوت بین روش‌های پرسشنامه آنلاین و اصول پرسشنامه آنلاین مشخص شده است، می‌توانیم به انواع رایج روش‌های پرسشنامه آنلاین موجود نگاه کنیم.

کیفی و کمی

روش‌ها می‌توانند شامل داده‌های کیفی و کمی باشند، اما تفاوت آنها چیست؟ داده‌های کیفی، داده‌های توصیفی و مفهومی هستند. به عنوان مثال، اگر پرسشنامه آنلاین شما در حال جمع‌آوری داده‌های کیفی باشد، می‌خواهید نظرات پاسخ‌دهندگان را جمع‌آوری کرده و به احساسات و نگرش‌های مشتریان احتمالی خود نگاه کنید، به جای اینکه یک تحلیل آماری انجام دهید. داده‌های کیفی قلب داده‌ها هستند.

داده‌های کمی داده‌هایی هستند که عددی یا قابل اندازه‌گیری هستند. وقتی یک پرسشنامه آنلاین کمی انجام می‌دهید، اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کنید که می‌توانید یک تحلیل آماری بر روی آنها انجام دهید؛ شما می‌خواهید اعداد را بدانید. در حالی که داده‌های کیفی قلب داده‌های شما هستند، داده‌های کمی استخوان‌ها و عضلات داده‌های شما هستند؛ آنها ساختار و پشتیبانی به داده‌های شما می‌دهند.

هر دو داده‌های کمی و کیفی بسیار مهم هستند. وقتی که می‌خواهید داده جمع‌آوری کنید، فکر کنید که با داده‌های خود چه چیزی می‌خواهید بدست آورید و آیا در حال جمع‌آوری داده‌های کیفی هستید یا کمی. این بخش مهمی از روش‌های پرسشنامه آنلاین شماست.

ساختار یافته و غیرساختار یافته

بخش مهم دیگری از روش‌های شما ساختاری است که انتخاب می‌کنید. برخی از پرسشنامه آنلاین‌ها بسیار ساختار یافته هستند در حالی که برخی دیگر بیشتر غیر ساختاریافته هستند و به پاسخ‌دهندگان اجازه می‌دهند با آزادی بیشتری پاسخ دهند و مسیر گفتگو را تعیین کنند. برای تعیین میزان ساختار مورد نظر، به این فکر کنید که در نهایت چه نوع داده‌ای می‌خواهید. اگر داده‌های بسیار خاص و کمی می‌خواهید، احتمالاً روشی ساختار یافته را انتخاب می‌کنید که افراد به طور دقیق به آنچه که شما بررسی می‌کنید، پاسخ دهند.

اگر بیشتر به داده‌های کیفی نگاه می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که هر دو راه مفید هستند. روی کاغذ، یک پرسشنامه آنلاین ساختار یافته ممکن است آسان‌تر باشد و اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم کند. در یک پرسشنامه آنلاین مصاحبه، شما می‌توانید به هر دو مسیر بروید - یا حتی تعادلی بین آنها برقرار کنید - بسته به اینکه آیا شما به دیدن مسیر گفتگو علاقه‌مند هستید یا به جمع‌آوری داده در مورد چیزی خاص.

سوالات باز یا بسته

اکنون زمان آن رسیده که به روش‌های طراحی سوالات فکر کنیم. به طور کلی، می‌توانید اطلاعات را از طریق سوالات باز یا بسته جمع‌آوری کنید. سوالات باز، سوالاتی هستند که گزینه‌های پاسخ ندارند، پاسخی بله یا خیر یا صحیح و غلط ندارند. این نوع سوالات معمولاً به سمت داده‌های کیفی متمایل هستند (اما می‌توانند انعطاف‌پذیر باشند). سوالات بسته معمولاً از پاسخ‌دهندگان می‌خواهند که از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنند یا پاسخ یک کلمه‌ای یا یک عددی بدهند. این سوالات برای روش‌های کمی رایج هستند.

در نهایت، یک پرسشنامه آنلاین عالی ممکن است ترکیبی از سوالات باز و بسته را برای به دست آوردن انواع مختلف داده‌ها استفاده کند.

روش‌های جمع‌آوری پرسشنامه آنلاین

آخرین جنبه از روش‌های پرسشنامه آنلاین، روش جمع‌آوری داده‌ها است. روش‌های زیادی برای جمع‌آوری داده‌ها وجود دارد، اما این‌ها چند روش رایج با مزایا و معایب شان هستند:

حضوری

 • مزایا: بسیار شخصی، امکان مشاهده کنش های غیرکلامی مثل تغییر چهره و زبان بدن، انعطاف‌پذیر برای سوالات ساختار یافته و غیرساختار یافته
 • معایب: زمان‌بر برای تنظیم و نیاز به منابع برای اجرا

آنلاین

 • مزایا: سازمان‌دهی آسان، امکان جمع‌آوری حجم زیادی از داده‌ها به صورت یکجا، پاسخ‌های دیجیتال که به راحتی تحلیل می‌شوند
 • معایب: ممکن است دچار تعصب پاسخ‌دهی شوند، پاسخ‌دهندگان ممکن است کل پرسشنامه آنلاین را تکمیل نکنند

مشاهده

 • مزایا: ساده برای انجام و نیاز به طراحی تخصصی ندارد، عالی برای آزمودن فرضیات
 • معایب: ممکن است بر دقت تأثیر بگذارد، متغیرهای کنترل شده ندارد

گروه‌های متمرکز

 • مزایا: آسان برای جمع‌آوری داده‌های کیفی و غیرساختار یافته، دسترسی به نظرات متنوع، ممکن است به ایده‌های مهمی که به آنها فکر نکرده‌اید، منجر شود.
 • معایب: شرکت‌کنندگان ممکن است نظرات واقعی خود را بروز ندهند، نظرات پاسخ‌دهندگان ممکن است تحت تأثیر سایر شرکت‌کنندگان قرار گیرد

همانطور که می‌بینید، روش‌های پرسشنامه آنلاین زیادی برای انتخاب وجود دارد. و اصول پرسشنامه آنلاین در مورد چگونگی مؤثرتر کردن این روش‌ها است.

اصول پرسشنامه آنلاین  

وقتی قصد استفاده از پرسشنامه آنلاین را دارید، می‌توانید روش خود را بنویسید، یا تمامی اجزای روش‌های خود و میزان اثربخشی آن‌ها را توصیف کنید. در اینجا مراحل نوشتن روش‌شناسی پرسشنامه آنلاین آمده است:

۱. گروه نمونه و اندازه نمونه خود را تعریف کنید (برای دقت آن را با جمعیت مقایسه کنید)

۲. روش‌ها و روش جمع‌آوری داده‌های خود را انتخاب کنید (در حالی که اثربخشی این انتخاب‌ها را ارزیابی می‌کنید)

۳. سوالات نظرسنجی خود را طراحی کنید و به یاد داشته باشید:

 • رویکرد
 • بازه زمانی
 • روش جمع‌آوری
 • نحوه بیان سوالات
 • تعصبات

   (ارزیابی هر یک از این‌ها به تعیین دقت روش‌های شما کمک می‌کند)

۴. جمع‌آوری داده‌ها

۵. سازماندهی و تجزیه و تحلیل نتایج

در نهایت، روش‌شناسی شما به معنای فکر کردن و ارزیابی دقت روش‌های نظرسنجی انتخابی شما است.

نتیجه گیری

پرسشنامه آنلاین می‌تواند پیچیده باشد - به ویژه هنگامی که نه تنها باید به روش‌های خود بلکه به اصول خود نیز توجه کنید. برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها چیزهای زیادی باید در نظر گرفته شود. اما لازم نیست این کار را به تنهایی انجام دهید. یوچک، یک پلتفرم است که در ایجاد، جمع‌آوری و تحلیل پرسشنامه آنلاین اینجاست تا از شما حمایت کند. امروز با ما تماس بگیرید تا ببینید چگونه می‌توانیم به شما در اصول پرسشنامه آنلاین کمک کنیم.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left