12 روش آسان برای افزایش نرخ پاسخ دهی به نظرسنجی های آنلاین

1. اهداف اصلی مورد تحقیقاتی خود را بررسی کنید.

هدف شما از انجام تحقیقات مورد نظرتان چیست؟ قصد دارید چه چیزی را کشف کنید؟ داده ها و نتایج به دست آمده از نظرسنجی، چه ارزشی دارند و چطور برای آن برنامه ریزی کرده اید؟ اعمال این روش به شما کمک می کند تا مکانیسم جمع آوری داده ها را مورد بازبینی قرار داده و از آن مطمئن شوید. نظرسنجی های آنلاین، تنها یکی از راه های جمع آوری دیدگاه ها و همچنین بررسی کمی آن‌هاست.

2. مخاطبان خود را مشخص کنید.

منابع متنوعی از پاسخ دهندگان یا شرکت کننده های احتمالی را در نظر بگیرید. برای مثال، علاوه بر لیست های آدرس ایمیل ها، پست کردن نظرسنجی در گروه های خبری و جوامع اینترنتی را نیز در نظر بگیرید.

3. دعوتنامه های ایمیلی را شخصی سازی کنید.

نرخ پاسخ دهی به ایمیل های شخصی سازی شده، حداقل تا 5 درصد بیشتر است و این میزان در برخی موارد، افزایش نیز خواهد داشت. می توانید نام مخاطب خود را در سرآغاز هر ایمیل به کار ببرید؛ برای مثال بنویسید: "آقای ایکس عزیز..."

4. دعوتنامه های ایمیلی را در کوتاه ترین حالت ممکن بنویسید.

پیشنهاد ما این است که متن ایمیل های دعوتنامه ی خود را ساده و کوتاه کنید و تنها یک لینک مربوط به نظرسنجی را در آن قرار دهید. موارد زیر را نیز در آن بگنجانید:

·         خودتان را معرفی کرده و هدف از نظرسنجی را نیز مشخص کنید.

·         مزیت های نظرسنجی برای خودتان و هریک از شرکت کننده ها را تشریح کنید.

·         حجم و اندازه ی نظرسنجی را نیز توضیح دهید؛ در صورت کوتاه بودن، روی آن تاکید کنید. مدت زمانی که برای انجام نظرسنجی لازم است را نیز صادقانه اعلام کنید. اگر مردم بدانند که انجام نظرسنجی های طولانی تر، چه مدت زمانی را لازم دارد، راحت تر به آن پاسخ خواهند داد.

·         بیانیه های حریم شخصی را مشخص کنید؛ البته اگر سازمان شما به آن نیاز دارد.

5. اولین صفحه ی نظرسنجی خود را به شکلی ساده و آسان طراحی کنید و به مردم اجازه دهید که آن را انجام دهند.

اگر مردم تصمیم بگیرند که در نظرسنجی شما شرکت کنند، ترجیح می دهند که به سرعت آن را انجام دهند. بررسی های مختلف نشان داده اند که بیشتر مردم، توضیحات و معرفی نامه های اضافی را نمی خوانند.

6. درباره ی حفاظت از حریم شخصی شفاف باشید.

اولین صفحه ی نظرسنجی، محلی است که در آن باید اطلاعات مربوط به نحوه ی استفاده از پاسخ های مردم را در آن بگنجانید. اگر مردم بدانند که از اطلاعات و پاسخ های آنها به چه شکلی استفاده می شود، راحت تر آنها را به اشتراک می گذارند. آیا این اطلاعات به صورت ناشناس و محرمانه منتشر می شود؟ آیا با دیگران به اشتراک گذاشته می شود؟

7. ایمیل هایی را برای یادآوری ارسال کنید.

برخی از افراد به سرعت نظرسنجی شما را انجام می دهند. با اینحال اگر ایمیل هایی را برای یادآوری انجام نظرسنجی ها، همراه با لینک اصلی نظرسنجی ارسال کنید، نرخ پاسخ دهی بیشتری را دریافت خواهید کرد. بهتر است که بیش از دو ایمیل را برای یادآوری ارسال نکنید. فراموش نکنید که آدرس ایمیل افرادی که قصد ندارند با شما در تماس باشند را از لیست خود حذف کنید.

8. ارائه ی مشوق های مختلف مثل هدایا، پاداش و غیره را در نظر بگیرید.

بررسی های مختلف نشان داده اند که افزایش نرخ پاسخ دهی، به بزرگ یا چشمگیر بودن مشوق ها ارتباطی ندارد. یک کارت هدیه و یا هر چیز دیگر می تواند نرخ پاسخ دهی را افزایش دهد.

9. برخی از افراد تمایل دارند که عقیده ی خود را به اشتراک بگذارند.

تعداد زیادی از مردم تمایل دارند که نظرسنجی ها را انجام دهند تا اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و هدف آنها، دریافت مشوق ها نیست. بنابراین پیشنهاد ما این است که مشوق های خود را گزینه ای کرده و موارد مختلفی را برای آن در نظر بگیرید.

10. با یک استراتژی مناسب، از گرافیک ها و قابلیت های اینترنت استفاده کنید.

نظرسنجی ها به طور کل به گرافیک های فانتزی نیازی ندارند؛ حتی گاهی اوقات این گرافیک ها منجر به حواس پرتی شده و کیفیت پاسخ دهی را کاهش می دهند. با این وجود می توانید با استفاده از نظرسنجی محتوا (از طریق سیستم های چند رسانه ای) تصاویر و لینک های وب را برای هدایا و مشوق ها فراهم کنید.

11. نتایج نظرسنجی را به صورت آنلاین در اختیار شرکت کننده ها قرار دهید.

افرادی که در نظرسنجی شما شرکت کرده اند، تمایل دارند که از نتیجه ی آن نیز مطلع شوند. در اختیار داشتن این اطلاعات، آنها را ترغیب می کند که نظرسنجی را تکمیل کنند.

12. پاداش و عوامل انگیزشی را در نظر بگیرید.

به گونه ای هدف گذاری کنید که دوستان، خانواده، همکاران و کسانی که به نظرسنجی ها پاسخ می دهند را ترغیب کنید که آنها را برای کسانی که به این موارد علاقه دارند، به اشتراک بگذارند. فرصتی را در اختیار این پاسخ دهنده ها یا شرکت کننده ها قرار دهید که نظرسنجی ها را برای دیگران ارسال کنند؛ و اگر دوستان و خانواده ی آنها نیز برای شرکت در این نظرسنجی تمایل داشتند، شانس برنده شدن یا دریافت پاداش و جوایز را برای آنها افزایش دهید. به راحتی می توانید این کار را از طریق جمع آوری آدرس های ایمیل به عنوان بخشی از پروسه‌ی نظرسنجی انجام دهید. 

سامانه نظرسنجی ucheck


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left