چگونه در نظرسنجی ایمیلی بهترین نتیجه را بگیریم؟

یکی از انواع نظرسنجی از مخاطبین، از طریق ارسال ایمیل‌هایی است که به صورت مشخص یا غیر مشخص به گروهی از افراد ارسال می‌شود. طراحی پرسشنامه آنلاین، یکی از زیرمجموعه‌های ایمیل مارکتینگ است که در نهایت منجر به دریافت پاسخ از طریق کاربران خواهد شد. البته گاهی به دلیل اشتباهاتی که مدیران بازاریابی در این فرایند انجام می‌دهند، ممکن است پاسخ دریافتی آنطور که انتظار می‌رود، نباشد. ما در این مطلب به روش‌هایی اشاره کرده‌ایم که با رعایت آنها بالاترین میزان پاسخ را از سمت مخاطبان دریافت خواهید کرد.

چگونه در نظرسنجی ایمیلی بهترین نتیجه را بگیریم؟

 

در هنگام طراحی سوالات نظر سنجی آنلاین حد و مرز خود را در نظر بگیرید....

برای دریافت بازخورد بهتر از نظر سنجی آنلاین باید سوالات خود را به درستی و با روندی مناسب تنظیم کنید. پرسیدن هر سوالی و در هر زمینه‌ای، نمی‌تواند یک نظرسنجی ایمیلی به حساب آید. کیفیت سوالات و پاسخی که دریافت می‌کنید را در نظر بگیرید. برای اینکار باید روزها وقت بگذارید، تجربه مشتریانتان را بررسی کنید و در نهایت فرم خود را طراحی کنید. ما در اینجا به چند مثال برای طراحی پرسشنامه آنلاین اشاره کرده‌ایم:

سوالاتی در زمینه تجربه استفاده از محصول 

رضایت مشتری را می‌توانید تنها از طریق تجربه‌ای که پس از استفاده از خدمات شما به دست آورده، بفهمید. برای اینکار سوالاتی را در این زمینه در نظرسنجی ایمیلی خود قرار دهید. از نمونه این سوالات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. مدت استفاده از محصولات و خدمات ما چقدر است؟
 2. آیا قبل از خرید مورد دیگری را مدنظر داشتید؟
 3. خریدی محصول مورد نظرتان در چه بازه‌های زمانی است؟
 4. آیا به هدف خود پس از خرید این محصول رسیده‌اید؟
 5. به کدام بخش از محصول علاقه دارید؟
 6. پیشنهادات شما برای بهتر کردن محصول دریافت شده چیست؟

در نظرسنجی ایمیلی باید همه چیز مطابق با سلیقه مخاطب باشد. باید سوالات به گونه‌ای مطرح شوند که مشتری تمایل به پاسخ دادن به آنها داشته باشد. به هیچ عنوان نباید به سراغ سوالات شخصی یا مواردی بروید که حد و مرز مشتری و شما را از بین ببرد.

سوالات مربوط به شناخت مشتریان

بخشی از سوالات را به شناخت مشتریان هدف خود اختصاص دهید. این ویژگی برای تیم فروش اهمیت زیادی خواهد داشت و باعث می‌شود بتوانند آن را به درستی و بر اساس ویژگی‌های مشخص تقسیم بندی کنند. تقسیم بندی بر اساس ویژگی مشتریان باعث فروش بهتر خواهد شد. باید این سوالات را به گونه‌ای بپرسید که مشتری حس امن و راحتی را در هنگام پاسخ به آنها داشته باشد. از نمونه سوالات در این دسته می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. تاریخ تولد، سن، جنسبت، تعداد فرزندان، محل زندگی
 2. شاغل بودن یا نبودن و درآمد سالیانه
 3. مدرک تحصیلی
 4. زمینه کاری
 5. عنوان شغلی

سوالاتی در زمینه ارزش و خواسته‌های مشتریان

در این بخش از نظرسنجی باید به دنبال ارزش و خواسته‌های مشتریان باشید. می‌توانید پرسش‌های خود را عمیق‌تر کنید و براین اساس از مشتری بخواهید تا به آنها جواب دهد. این کار باعث می‌شود تا رفتار و کردار مشتری را بهتر بفهمید و اطلاعاتی را مربوط به عادات رفتاری مشتری دریافت کنید. سوالات شما در این زمینه باید کاملا متناسب با شخصیت مشتری بوده و به صورت محتاطانه عنوان شود تا مشتری تمایل به پاسخشان داشته باشد. از نمونه این سوالات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. تمایل شما برای خرید به چه صورت است؟ با استفاده از مامپیوتر شخصی یا اپلیکیشن‌های موبایل؟
 2. اولویت شما در زمان خرید چیست؟
 3. چه چیزی مانع خرید شما در زمان انتخاب محصولات مورد نظرتان می‌شود؟
 4. کیفیت کالا تا چه میزان برایتان اهمیت دارد؟

سوالاتی در مورد میزان رضایت مشتری

می‌توانید بخشی از سوالات خود در هنگام ساخت فرم نظرسنجی آنلاین را به میزان رضایت مشتریانتان اختصاص دهید. مشتری زمانی به این موارد پاسخ خواهد داد که شما مستقیما سوالات را مطرح کنید. همچنین سعی کنید برای هر سوال یک مقیاس در نظر بگیرید. به عنوان مثال:

 1. میزان رضایتمندی خود را از محصول و خدمات ما اعلام کنید. (از 0 تا 10)
 2. چه مقدار از لحن پاسخگویی کارمندان ما راضی بوده‌اید؟ (از ضعیف تا عالی)

برای طراحی پرسشنامه آنلاین، سعی کنید از جملاتی استفاده کنید که به مخاطب حس راحتی را بدهد. همچنین سوالاتی را طرح کنید که پاسخ دادن به آنها نیازمند نوشتن متنی طولانی نباشد. سوالات کوتاه و پاسخ کوتاه بهترین انتخاب برای دریافت بیشترین میزان پاسخ خواهند بود.

بخش آزاد مربوط به مشتریان

بخشی از فرم نظرسنجی آنلاین خود را به مخاطبان اختصاص دهید تا نظر خود را در مورد شما اعلام کند. این قسمت از نظرسنجی به خصوص برای مخاطبانی که قصد خرید دوباره از شما را دارند، بسیار مهم و ضروری است و تمایل دارند تا نظرات خود را در مورد آنچه که با شما تجربه کرده‌اند، اعلام کنند.

چند نکته مهم برای نظرسنجی ایمیلی

اکنون با نوع ارتباط با مخاطب آشنا شدید و تا حدودی می دانید که چگونه سوالات مورد نظر خود را در نظرسنجی جای دهید تا پاسخ بهتری را دریافت کنید. اما چند نکته کلی برای دریافت پاسخ بیشتر از سمت مخاطبان شما وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد:

ابزاری درست را انتخاب کنید...

در طراحی فرم نظرسنجی باید یک فرم ساز آنلاین درست را انتخاب کنید. باید این ابزار به شما امکان قرار دادن تمام سوالات و هر انچه که در ذهنتان دارید را به گونه‌ای مشخص و کاربرپسند به شما بدهد. باید بتوانید سوالات متفاوت را بپرسید و نرخ پاسخگویی و تمایلات مشتریان خود را در بازه زمانی مشخص دریافت کنید.

سوالاتتان مختصر و مفید باشد...

مطمئنا یک مشتری علاقه‌ای به زمان گذاشتن برای پاسخ به نظرسنجی‌های طولانی نخواهند داشت. بدون هیچ تعارفی به سراغ اصل مطلب بروید و سعی کنید، کمترین تعداد سوالات را برای فرم نظرسنجی خود انتخاب کنید. برای راحتی مشتریان برخی از سوالات را اختیاری کنید.

درست بنویسید...

یک فرم درست را برای مشتریان خود بنویسید. باید مشتریانتان را در نظر گرفته و بر این اساس فرم‌های مختلفی را طراحی کنید. به عنوان مثال سوالات مربوط به فردی که تازه در سایت شما ثبت نام کرده با سوالات مشتری که خرید خود را نهایی کرده کاملا متفاوت است.

تست کنید...

یکی از روش‌های بازرایابی دیجیتال تست A/B است. استفاده از این تست در فرم نظرسنجی ایمیلی نیز می‌تواند مفید باشد. سعی کنید دو فرم متفاوت را با تعداد سوالات، نکات، رنگ و ... متفاوت طراحی کنید و هر کدام را برای گروهی از مخاطبانتان ارسال نمایید. در نهایت ببینید از کدامیک پاسخ بیشتری را دریافت خواهید کرد.

تشکر را فراموش نکنید...

تشکر از مشتری را در پایان نظرسنجی فراموش نکنید. می‌توانید یک کارت هدیه یا تخفیف هر چند کوجک را برای او در نظر بگیرید تا ترغیب شود و فرم نظرسنجی شما را پر کرده و برایتان ارسال کند.

ساخت فرم نظرسنجی آنلاین، کار ساده‌ای است به شرطی که تمام محتواهای آن از قبل به درستی مشخص شده باشد. شما می‌توانید با استفاده از سایت‌هایی که به صورت آنلاین فرم‌های نظرسنجی را می‌سازند، این پروسه را برای خود راحت‌تر کنید.

سخن آخر...

مطمئنا شناخت مشتریان یکی از مهمترین مسائلی است که باید برای رشد کسب و کار خود روی آن تمرکز کنید. اینکار باعث می‌شود تا تغییرات مثبت و ماندگاری در روند موفقیت شما ایجاد شود. نظرسنجی ایمیلی به شما کمک می‌کند تا مشتریانتان را بهتر بشناسید و در نهایت با توجه به نظر و سلیقه اکثریتشان، فعالیت خود را پیش ببرید. اگر تجربه نظرسنجی ایمیلی را داشته‌اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. شما به عنوان یک مشتری به کدامیک از فرم‌های نظرسنجی پاسخ می‌دهید؟

 

اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left