نحوه انجام مصاحبه های خروج کارکنان و سوالاتی که باید بپرسید

کارمندان می‌آیند و می‌روند. البته این موضوع به این سادگی نیست. هزینه جایگزینی یک کارمند می‌تواند از نصف تا دو برابر حقوق سالانه کارمند بیشتر باشد. به خصوص با توجه به علاقه جوانان به حرکت آزادانه از یک شرکت به شرکت دیگر - بیشتر از هر نسل دیگری این موضوع در حال افزایش است. امروزه انجمن منابع انسانی (SHRM) میانگین نرخ تغییرات کارمندان را حدود 20 درصد می‌داند. پس چگونه می‌توانند سازمان‌ها این عدد و میزان هزینه‌های خود برای استخدام را کاهش دهند؟ یکی از پاسخ‌ها اجرای مصاحبه خروج کارمندان است.

مصاحبه خروج چیست؟

معمولاً مصاحبه خروج یک جلسه یا یک پرسشنامه آنلاین بین یک کارمند جدا شده و یک کارمند منابع انسانی است. مصاحبه یا پرسشنامه آنلاین بازخورد صادقانه را از کارمند جدا شده جمع‌آوری می‌کند. بازخوردی که از اجرای آنها به دست می‌آید، می‌تواند در اطلاعات مرتبط با بهبود و توسعه سازمانی مفید باشد. همچنین بینشی به تجربه کلی کارمندان فراهم می‌کند. این شامل فرهنگ کاری، فرآیندهای روزانه، راه‌حل‌های مدیریتی، نگرانی‌ها در مورد نقض اخلاق، و روحیه کارمندان می‌شود. با توجه به نتیجه مصاحبه، سازمان‌ها می‌توانند فرصت‌های بهبود نگه‌داشت و مشارکت کارمندان را شناسایی کنند.

روش‌های برتر مصاحبه خروج کارکنان

آماده‌اید مصاحبات خروج از شغل یا پرسشنامه آنلاین خروج مؤثر را شروع کنید؟ در اینجا چند چیز وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا جمع‌آوری داده‌های مصاحبه خروج کارمندان موثر باشد.

سوالات را بپرسید - اما به دقت به پاسخ‌ها توجه کنید

کارمند چه می‌گوید؟ یا نمی‌گوید؟ پاسخ‌هایشان را در ک کنید، اما گاهی اوقات کلمات احساسات واقعی را منعکس نمی‌کنند. بنابراین، سعی کنید به تفاوت‌های ظریف در معانی و همچنین زبان بدن توجه داشته باشید.

اگر مصاحبه خروج را از طریق یک پرسشنامه آنلاین انجام می‌دهید، البته نوشتن پاسخ‌ها لازم نخواهد بود. اگر مصاحبه خروج خود را آنلاین انجام می‌دهید.

نکته حرفه‌ای: برای کارمندانی که باا اراده خود از شرکت خارج می‌شوند، حتماً مهم‌ترین سوال را بپرسید: چه عاملی باعث شده که کارمند در ابتدا شروع به جستجوی شغل جدید کند؟ به طور کلی، کارمندان خوشحال به دنبال شغل دیگر نمی‌گردند. معمولاً عاملی وجود دارد که باعث می‌شود آن‌ها جستجو را شروع کنند، مانند حقوق نامناسب، عدم ارزشیابی مناسب یا اضافه‌کاری زیاد. همچنین ممکن است فقط به دنبال فرار از محیط کاری سمی باشند.

محیط مصاحبه خروج راحتی ایجاد کنید

اگر یک کارمند خروجی حین مصاحبه خروج از شغل احساس ناراحتی یا فشار داشته باشد، احتمالاً بیشتر از داده‌ها خودداری خواهد کرد. بنابراین، ایجاد یک محیط در آن کارمند خارج شونده احساس راحتی داشته باشد و با صداقت در پاسخ‌های خود را به اشتراک بگذارد بسیار مهم است. او را تشویق کنید تا به انتقاد از فرآیندها و روش‌ها بپردازد. به او تضمین کنید که هیچ جریمه‌ای برای به اشتراک‌گذاری افکار (مانند فاش کردن پاسخ‌هایش به دیگران و غیره) وجود ندارد.

یک راه این است که به آن‌ها اطلاع دهید بازخورد آن‌ها با دیگران تجمیع می‌شود. تجمیع سپس به صورت یکجا به مدیریت ارائه می‌شود تا کلماتشان به آن‌ها نسبت داده نشود. برای پرسشنامه آنلاین مصاحبه خروج، آنها را ناشناس نگه دارید و امنیت پرسشنامه آنلاین را برجسته کنید.

به دنبال جوانب مثبت شرکت خود باشید

تمام مصاحبات خروج نقاط منفی سازمان شما یا اطلاعات فاحش در مورد کارمندان دیگر را آشکار نمی­سازد. اغلب مواقع ویژگی‌های مثبت سازمان شما را شناسایی خواهید کرد. این ویژگی‌ها را برجسته کنید تا جذابیت محیط کاری خود را افزایش دهید، نگهداشتن کارمندان و جلب استعدادهای جدید را تشویق کنید.

تقریباً هیچ چیزی در یک مصاحبه خروج از میان نمی‌رود، بنابراین حتماً در مورد حقوق و مزایا در شرکت‌های رقیب بپرسید. ممکن است متوجه شوید که در رده بالا یا نزدیک به رده برتر هستید، که چیزی است که برای کارمندان جدید باید برجسته شود! همچنین می‌توانید از کارمند خارج شونده بپرسید که آیا نظر مثبتی دارند که می‌خواهند به اشتراک بگذارند. شاید نظرات خوبی در مورد مدیران، فرهنگ، توجه به اهداف شرکت، و غیره داشته باشند.

12 مزیت مصاحبه خروج

چندین نقاط منفی در مورد مصاحبات خروج وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد. اما بیشتر مواقع، مصاحبات خروج بسیار مفید هستند. این امکان را به شما می‌دهند که:

 1. درباره چرخه نقل و انتقال کارمندان در جهت کاهش آن تلاش کنید، با حذف تجربیات منفی در محل کار.
 2. جوانب مثبت شرکت و آنها را برجسته کرده، تا نگهداشتن و جلب استعدادهای جدید را افزایش دهید.
 3. درک مسائل سازمانی که برای رهبری واضح نبوده‌اند. این حتی ممکن است مشکلات اساسی را مشخص کند، مانند مورد آزار و تبعیض که نیاز به تحقیق دارد.
 4. وسایل متعلق به شرکت را جمع‌آوری و ارائه اسناد/حقوق‌های پایانی را فراهم کنید.
 5. کارمند را در مورد ادامه مزایا مطلع کنید.
 6. تعهدات مستمری مانند ممنوعیت رقابت، توافق‌نامه‌های مالکیت فکری و غیره را مرور کنید.
 7. اطلاعاتی در مورد شغل جدید کارمند بدست آورید. مواردی که معامله را چقدر شیرین کرد؟ آیا عنوان، حقوق یا مزایا بهتری ارائه داده است؟ این ممکن است سیاست‌ها و پرداختها را در آینده مشخص کند.
 8. هر سوال آخر مرتبط با شغل یا نقش آنها را بپرسید. این ممکن است برای شخصی که پست آن‌ها را به دست می‌گیرد، یک میانبر فراهم کند.
 9. مکالمه‌ای درباره آنچه می‌تواند کارمند را متقاعد کند که بماند یا در زمان بعدی بازگردد. برخی از کارفرمایان این کار را انجام می‌دهند اگر کارمند بسیار ارزشمند به نظر بیاید.
 10. بازخورد صادقانه بگیرید (کارمندان خروجی معمولاً بیشتر از کسانی که هنوز در شغل‌های خود هستند، صادقانه هستند).
 11. کارمندان ناخشنود بگذارید به شکل مثبت جدا شوند. این ممکن است از آن جلوگیری کند که از شرکت سخنان ناخوشایندی برده یا بازخورد منفی آنلاین را در سایت‌های کاریابی مانند Glassdoor بگذارند.
 12. درک به سرعت و به صورت بسیار موثر، به ویژه زمانی که از طریق یک پرسشنامه آنلاین انجام شود. یک مصاحبه خروج آنلاین به HR اجازه می‌دهد تا بسیار کمترین زمان را در بگیرد.

نقاط منفی مصاحبه‌های خروج

چندین نقطه منفی ممکن است در مصاحبه‌های خروج وجود داشته باشد، همانطور که گفته شد. با این حال، هیچکدام از این موارد نباید شما را از اجرای آنها باز دارند. به عنوان مثال، مصاحبه خروج ممکن است:

 1. مفید نباشد. کارمند ممکن است از ترس عواملی پس از ترک کار، هیچ اطلاعات قابل اقدامی برای تیم منابع انسانی ارائه ندهد.
 2. دشوار باشد. آیا دلیل ترک کارمندان ناشی از وضعیت تنش‌آور است؟ در این صورت، مصاحبه خروج ممکن است ناخوشایند باشد و به بروز تنش بدون منفعت واضحی منجر شود.
 3. بی‌ثمر باشد. اگر اطلاعات قابل اقدام به دست آمد اما هیچ پیگیری و تغییری انجام نشود، مصاحبه خروج ارزش نداشته باشد.
 4. "کمتر یا دیر" باشد. کارمندان ناخوشایند که متوجه شوند باید کار را ترک کنند تا شرکت به نگرانی‌های آنان توجه کند، ممکن است عصبانی‌تر شوند.

استفاده از داده‌های حاصل از مصاحبه‌های خروج

گزارش Harvard Business Review اعلام کرده است که بیش از 90٪ از شرکت‌های Fortune 500 مصاحبه‌های خروج اجرا می‌کنند. با این حال، تنها حدود 40٪ از آنها این روش را موفق می‌دانند. البته، ارزش مصاحبات خروج تنها به اندازه اقداماتی است که آنها الهام می‌بخشند. بنابراین، گام بعدی ضروری تجزیه و تحلیل و تفسیر پاسخ‌های کارمندان است.

با تجزیه و تحلیل پاسخ‌ها، احتمالاً الگوهایی که می‌توانند به راه‌حل‌ها راهنمایی کنند، خواهید یافت. آیا تعدادی از کارمندان احساس می‌کنند که زیاده‌روی می‌کنند؟ شاید نیاز به ارائه آموزش شغلی بهتر یا برنامه مشاوره‌ای داشته باشید. آیا بیشتر کارمندان به دنبال حقوق بیشتر هستند؟ شاید حقوق شما به میزان کمتر از میانگین باشد. آیا یک مدیر خاص به طور مداوم در مصاحبات خروج به عنوان یک مشکل مورد انتقاد قرار می‌گیرد؟ ممکن است زمان آن باشد که گفت‌وگویی با او یا او انجام شود.

جمع‌آوری اطلاعات در مصاحبات خروج و عدم انجام هیچ کاری با آن، فرصت ارزشمندی برای تغییر را از دست می‌دهد. اقدام کردن به نفع شرکت و کارمندان است. بنابراین، حتماً یافته‌ها را با تصمیم‌گیرانی که به بهبود سازمان و نگهداشتن کارمندان علاقه‌مند هستند، به اشتراک بگذارید.

سوالات برتر مصاحبه خروج 

در زیر سوالات کلی مصاحبه خروجی آمده‌اند که می‌خواهید بپرسید. احتمالاً بر اساس شرکت، صنعت و پست کارمند سوالات بیشتری داشته باشید. سوالات همچنین بسته به اینکه کارمند به صورت اختیاری از شغل خارج می‌شود یا اجباری اخراج می‌شود، ممکن است تغییر یابند. با این حال، این سوالات محل خوبی برای شروع هستند!

مدیریت

 • آیا احساس می‌کنید که مدیر به شما ابزارهای لازم را برای موفقیت فراهم کرده بود؟

بسیاری اوقات، کارمندان احساس خوبی ندارند و این ممکن است ناشی از کمبود توجه مدیریت باشد. برخی از کارمندان به آموزش منظم، جلسات یک به یک و دسترسی به منابع نیاز دارند. اگر اینها فراهم نشوند، ممکن است احساس کنند که خودشان باید برای حفاظت از خودشان تلاش کنند.

 • آیا احساس می‌کردید که مدیر به دستاوردهای شما بی توجه است؟

هرکس دوست دارد که ارزشمند باشد و تشویق یکی از راه‌های انجام این کار است. اگر کارمندان مستقیماً قدردانی از دستاوردهای خود را تأکید کنند، ممکن است زمان آن باشد که یک برنامه تشویق راه‌اندازی کنید.

 • آیا هر یک از نگرانی‌های مورد بحث امروز خود را با مدیر/ اعلام کرده‌اید؟

اگر پاسخ "خیر" باشد، شما باید کارمندان را تشویق کنید که صحبت کنند. همچنین می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی راحت هستند تا اینکار را انجام دهند. همچنین می‌توانید به صورت منظم پرسشنامه آنلاین رضایت کارمندان ارسال کنید. اگر پاسخ "بله" باشد، اما هیچ تغییری برای حل نگرانی‌های آنها انجام نشده باشد، زمان آن است که با مدیریت درباره گوش دادن و عمل به نگرانی‌های کارمندان صحبت کنید.

موقعیت شغلی و مسئولیت‌ها

 • بهترین و بدترین چیزهایی که درباره شغل خود دوست داشتید چی بوده است؟

این سوال مصاحبه خروجی می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید چه چیزی ممکن است کاندیدان آینده را برای این شغل هیجان‌زده کند. همچنین این فرصت را فراهم می‌کند که تغییراتی در جنبه‌های شغلی که کارمندان از آن راضی نیستند، ایجاد کنید.

 • آیا می‌گویید که شغل شما از زمان استخدام شما تغییر کرده است؟

آیا یک کارمند به مرور زمان بیشتر و بیشتر ناامید شده است؟ نقش‌های شغلی ممکن است با گذر زمان بر اساس نیازهای شرکت تغییر کنند - به نفع یا ضد آن. درک این موضوع می‌تواند توصیف‌های شغلی را به‌روز کند تا کارمندان جدید بدانند چه انتظاری داشته باشند.

 • چگونه می‌توانیم شرکت یا دپارتمان شما را بهبود بخشیم؟

گاهی اوقات شما فقط باید بیایید و سوال را بپرسید! هرگز نمی‌دانید، یک کارمند ممکن است ایده‌های خوبی برای بهبودهای شما داشته باشد.

دلایل استعفاء

 • چه چیزی شما را به دنبال یک فرصت شغلی جدید ترغیب کرد؟

آیا کارمند به یک منطقه دیگر نقل مکان می‌کند یا به دنبال ادامه تحصیل می‌گردد، یا او احساس نارضایتی می‌کند؟ اگر سوال اول باعث می‌شود که بدانید شرکت شما به موارد انحصاری برای جداشدن از آنها متکی نبوده است. آخری نشان می‌دهد که مشکلات داخلی‌ای برای بررسی وجود دارند.

 • آیا چیزی وجود دارد که نظر شما در مورد ترک کردن کار تغییر کرده باشد؟

کارمندان خارج شده ممکن است ممانعت داشته باشند که بگویند چرا از شرکت خارج شده‌اند. با بازنویسی سوال و پرسیدن در مورد اینکه چه چیزی می‌توانسته باعث بماندن آنها شود، شما همچنان می‌توانید به اصل مسأله تعیین شده‌اند.

 • آیا به دوستانتان این شرکت را پیشنهاد می‌کنید؟ چرا بله یا چرا خیر؟

اگرچه یک کارمند تصمیم به ترک کردن گرفته است، ممکن است واقعاً از زمانی که با شما کار کرده است لذت ببرد. اگر چنین باشد، ممکن است آنها آن را به دیگران پیشنهاد دهند. این اطلاعات مهم هستند زیرا کارمندان سابق منابع ممتازی برای معرفی شرکت می‌توانند باشند.

 • به صورت کلی چقدر از کار کردن در اینجا خوشحال بودید؟

کارمندان ممکن است یک شکایت بزرگ داشته باشند که ممکن است به نظر آنها همه‌گیر باشد. با این سوال، اطمینان حاصل کنید که از سوی‌های مثبت سوالات پرسیده شده و آنها را نادیده نگیرید.

سایر سوالات مصاحبه خروج

 • در چه اندازه مهارت‌های شما به کار گرفته شد؟
 • آیا موقعیت شما در اینجا برای رشد حرفه‌ای شما مفید بود؟
 • به نظر شما حقوق خوبی برای کاری که انجام می‌دادید پرداخت می‌شد؟
 • درکل، به نظر شما به عدالت برخورده شده بودید؟
 • آیا انتظارات برای شما مشخص شده بودند؟
 • تصمیمات مدیر نظر شما را چقدر منصفانه اعمال می‌کرد؟
 • آیا از سوی مدیر خود احترام دریافت می­کردید؟
 •  چقدر اعضای تیم شما به خوبی با یکدیگر همکاری می‌کردند؟
 • در هر هفته معمول، چقدر در محیط کار استرس داشتید؟
 • چقدر برای شما سخت بود تا تعادل میان زندگی شغلی و شخصی خود را حفظ کنید؟
 • آیا بیمه سلامتی شما بهتر، بدتر یا همانند سایر کارفرمایان بود؟
 • چقدر در محیط کار احساس امنیت می‌کردید؟
 • آیا به طور کلی محیط کار شما راحت بود؟
 • چقدر حس می‌کردید که کارمندان اینجا وظایف را اولویت می‌دهند؟

استفاده از پرسشنامه آنلاین مصاحبه خروج کارکنان در یوچک

نتیجه‌گیری

برخلاف نسل‌های قدیمی، بسیاری از کارمندان امروزی برای دهه‌ها یا تا بازنشستگی در یک شغل باقی نمی‌مانند. در واقع، گزارش اخیر گالوپ نشان می‌دهد که بیش از 20٪ از جوانان میلنیال در گذشته یک سال شغل خود را تغییر داده‌اند. این عدد بیش از سه برابر تعداد غیر میلنیال‌هاست که همین موضوع را گزارش کرده‌اند! بنابراین، نوسانات کارمندان به سادگی نخواهد رفت. با انجام مصاحبه‌های خروجی و پرسشنامه آنلاین خروج کارمندان، چالش‌ها و فرصت‌های موجود را کشف کرده و با عمل به آنها، محیط کاری دلخواه‌تری ایجاد خواهید کرد.

آیا شرکت شما مصاحبه‌های خروجی انجام می‌دهد؟ آیا احساس می‌کنید که پرسشنامه های آنلاین مصاحبه خروج برای شرکت شما مفید هستند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

 

سوالات متداول

مصاحبه خروج چیست؟

مصاحبه خروجی یک ملاقات حضوری بین یک کارمند خارج شونده و مدیریت شرکت یا یک پرسشنامه آنلاین است.

آیا مصاحبه خروج با کارمندانی که اخراج می‌شوند یا استعفا می‌دهند، انجام می‌شود؟

مصاحبه خروجی را با کارمندان به هر دلیلی که از شرکت خارج می‌شوند انجام دهید. نتایج هر دو نوع مصاحبه برای مدیریت مفید هستند.

چرا مصاحبات خروج کارکنان انجام می‌شود؟

بازخورد حاصل از مصاحبات خروجی کارمندان، اطلاعاتی ارائه می‌دهد که در تحولات و پروژه‌های توسعه سازمانی تأثیرگذار بوده و نرخ نوسانات را کاهش می‌دهد و استعدادهای جدید را جلب می‌کند.

مصاحبه خروج کارمندان یا پرسشنامه آنلاین خروجی کارمندان کدام بهتر است؟

هر دو روش برای به دست آوردن بازخورد ارزش دارند. اگر کارمند تجربه منفی داشته باشد، ممکن است در یک پرسشنامه آنلاین بیشتر صریح باشد، زیرا ممکن است در یک مصاحبه حضوری احساس ناخوشایندی یا ترس داشته باشد که در مورد شرکت منفی صحبت کند.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left