نقشه مسیر مشتری چیست و چرا اهمیت دارد؟

اگر شما مسئول تجربه مشتری (CX) در سازمان خود هستید، اهمیت درک مسیر مشتریان را به خوبی می‌دانید. اما آیا از تاثیر واقعی تجسم تعاملات مشتریان آگاه هستید؟ برندهایی که مسیر مشتریان خود را درک می‌کنند، در بازار برجسته می‌شوند. تحقیقات جهانی نشان داده است که سازمان‌هایی که نقشه مسیر مشتری خود را توسعه داده‌اند و تجربیات را در طول این مسیرها درک می‌کنند، به بالاترین سطح بلوغ تجربه مشتری می‌رسند. و برنامه‌های بالغ با نتایج کسب و کار برجسته‌ای هماهنگ هستند.

کسب و کارهای بالغ تجربه می‌کنند:

  • ۹۳٪ سودآوری بیشتر
  • ۹۲٪ امتیازات NPS بالاتر
  • ۸۹٪ حفظ مشتری بیشتر

ما معتقدیم که تجربیات نتیجه لحظاتی پر از احساسات، قضاوت‌ها، یادگیری‌ها و خیلی چیزهای دیگرجهانی را شکل می‌دهند که در آن زندگی می‌کنیم. و با هر لحظه، فرصتی برای ایجاد تاثیر مثبت و گذاشتن نشانه‌ای وجود دارد.

نقشه‌ مسیر مشتری چیست؟

وقتی از دید مشتریان خود به دنیا نگاه می‌کنید، فرایندی به نام "نقشه‌ مسیر مشتری" را آغاز کرده‌اید. این فرایند شامل قدم گذاشتن در کفش‌های یک مشتری معمولی است، از زمانی که با برند شما آشنا می‌شود، با محصولات و خدمات شما تعامل می‌کند و تصمیم می‌گیرد که بماند یا به رقیب شما برود. در طول مسیر، فرصت‌های متعددی برای تعامل با آنها و ارائه تجربیات استثنایی وجود خواهد داشت. زمان آن رسیده است که لحظات مهم برای مشتری خود را درک کرده و مالک آنها شوید.

چرا نقشه مسیر مشتری اهمیت دارد؟

نقشه‌برداری مسیر مشتری یک روش اثبات شده برای درک دلایل رفتارهای مردم و احساساتی است که آنها را به حرکت در می‌آورد. با داشتن چارچوب نقشه‌برداری مسیر مشتری، کسب و کار شما می‌تواند اقداماتی آگاهانه برای حل مشکلات، ارائه تجربه‌ای واقعاً متفاوت و ایجاد ارزش برای مشتریان، کارکنان و کسب و کار انجام دهد.

چگونه می‌توانم به یک الگوی نقشه مسیر مشتری دسترسی پیدا کنم؟

نقشه‌برداری مسیر مشتری یک تعامل مشاوره‌ای انعطاف‌پذیر برای سازمان‌هایی است که به دنبال بینش‌های کامل‌تر و دقیق‌تر درباره احساسات، ادراکات و تجربیات واقعی مشتریان خود هستند. این فرایند شامل منابع، تخصص و مستندات از جمله نمایش‌های تصویری دقیق از مسیر کامل مشتری برای شناسایی لحظات مهم پنهان و بستن فاصله بین ادراکات داخلی CX و واقعیت‌های مشتری است.

ایجاد یک الگوی نقشه مسیر مشتری با استفاده از سامانه نظرسنجی یوچک به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا با شناسایی و تحلیل نقاط تماس کلیدی در مسیر مشتری، از لحظه آگاهی تا پس از خرید، تجربه مشتری را بهبود بخشند. این فرآیند شامل تعریف مراحل مختلف مانند آگاهی، ارزیابی، تصمیم‌گیری، خرید، پس از خرید و وفاداری است. در هر مرحله، نظرسنجی‌های هدفمندی طراحی می‌شود تا بازخورد مشتریان جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل شود. با بهره‌گیری از این داده‌ها، شرکت‌ها می‌توانند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و استراتژی‌های موثرتری برای بهبود رضایت و وفاداری مشتریان اجرا کنند.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left