4 راه برای استفاده از پرسشنامه آنلاین در زندگی روزمره

در این مقاله میخواهیم نشان دهیم که چگونه میشود از پرسشنامه آنلاین در زندگی روزمره استفاده کرد. از این رو نکاتی کلیدی در رابطه با این موضوع مطرح میکنیم.

پرسشنامه آنلاین چیست؟
پرسشنامه آنلاین چیست؟

استفاده از پرسشنامه آنلاین در تصمیم گیری های زندگی شخصی

بسیاری از مردم از پرسشنامه آنلاین با اهداف خاص در تحقیقات کاری یا مدرسه ای استفاده می کنند. اما خوب است بدانید که این نظرسنجی ها به همان اندازه در زندگی روزمره نیز می توانند مفید باشند. نظرسنجی ها به گونه ای طراحی شدهاند که در نهایت اطلاعات مفیدی را در مورد موضوع مورد نظر در اختیار شما قرار می دهند. از طرفی، یکی دیگر از کاربردهای نظرسنجی ها، کمک به شفاف سازی تصمیم گیری های دشوار است. در این میان، زندگی شخصی نیز به اندازه مسائلی که در یک مکان اداری اتفاق می افتد، می تواند پیچیده و دشوار به نظر آید. از این رو می توانید از نظرسنجی ها برای هماهنگ سازی برنامه های خود در زندگی روزمره نیز استفاده نمایید. به این صورت که نظرات دیگران را بپرسید و اطلاعات خود را به گونه ای مستند سازید که جستجو و سازماندهی آن ها آسان باشد.

در اینجا چند روش و راه کار جالب جهت استفاده از پرسشنامه آنلاین در زندگی شخصی را بیان می کنیم. با استفاده از این روش ها می توانید تصمیم گیری های زندگی خود را کمی آسان تر سازید.

4 راه برای استفاده از نظرسنجی های آنلاین در تصمیم گیری های روزمره زندگی

برای یک سفر گروهی برنامه ریزی نمایید.

فرض کنید که می خواهید با گروهی از دوستان یا آشنایان به مکانی برای تفریح سفر کنید. یا اینکه می خواهید قبل از برگزاری عروسی پسر عموی تان، با خانواده خود در سفری چند روزه به شهر شیراز بروید. برای این منظور، نحوه پاسخ یابی سوالات زیر مهم است:

 • چه کسانی همراه شما می آیند؟
 • وقت آنها چه زمانی خالی است؟
 • آیا همراه خود افراد دیگری را نیز خواهند آورد؟
 • چگونه به آن جا خواهند رسید؟
 • بودجه آن ها برای سفر چقدر است؟
 • آن ها قصد انجام چه کارهایی را در طول سفر دارند؟
 • چه کارهایی را نمیخواهند انجام دهند؟
 • آیا آن ها محدودیتهایی از لحاظ بهداشتی یا رژیم غذایی دارند؟
 • آن ها چه زمانی آن جا را ترک می کنند؟

می توانید برای دسترسی آسان تر به دوستان تان جهت پرسیدن نظرات آن ها در رابطه با این سوال ها، از یک پرسشنامه آنلاین استفاده نمایید. نظرسنجی خود را از طریق پیوندی در سرویس های پیام رسان متنی یا از طریق ایمیل به مخاطبان خود ارسال کنید. بدین ترتیب شما می توانید همه اطلاعات حیاتی در مورد سفر خود را به صورت یکجا و همزمان دریافت کنید. از طرفی همواره سعی کنید که پرسشنامه آنلاین خود را چند هفته زودتر به دست مخاطبان خود برسانید. با این کار آن ها فرصت فکر کردن روی موضوع مورد نظر را خواهند داشت. همچنین برای شما نیز زمان کافی برای برطرف نمودن مشکلات احتمالی لجستیکی در نظرسنجی، مهیا خواهد شد.

پرسشنامه آنلاین در زندگی روزمره
پرسشنامه آنلاین در زندگی روزمره

نحوه طراحی پرسشنامه آنلاین در مورد مسائل مرتبط با سفر

شما می توانید از طریق فرم سازهای آنلاین یک نظرسنجی با سوال های متنوع ایجاد نمایید. از طرفی پاسخ دهندگان به پرسشنامه آنلاین شما باید بتوانند به آسان ترین روش ممکن به سوالات طراحی شده پاسخ دهند. در اینجا نمونه ای از سوال های طراحی شده مرتبط با مسائل گفته شده را آورده ایم:

 • فهرستی از افرادی که می خواهید با خود بیاورید را بنویسید ( کادر متنی خالی )
 • چه زمانی امکان سفر برای تان مهیا است؟ گزینه مناسب را انتخاب کنید. ( استفاده از کادری کوچک با محدوده تاریخی متفاوت برای هر گزینه)
 • چگونه به مقصد می رسید؟ ( چند انتخاب؛ با پرواز، رانندگی، قطار) 
 • دوست دارید کدام فعالیت ها را انجام دهید؟ همه مواردی که به آن ها علاقه دارید را انتخاب کنید. (گذاشتن کادرهایی کوچک برای گزینه های پاسخ دهی)
 • دوست دارید کجا بمانید؟ ( استفاده از چند گزینه؛ هتل، اجاره خانه یا خوابگاه )
 • محدوده بودجه ایده آل شما برای سفر چه قدر است؟ ( چند انتخاب با گزینه های؛ پایین تر از، بالاتر از، بدون محدوده)

نکته ای که در اینجا توجه به آن حائز اهمیت بوده این است که هر چه از میزان گزینه های بیشتری استفاده شود، افراد در پاسخ گویی به سوالات پرسشنامه آنلاین آزادی عمل بیشتری خواهند داشت.

نظرسنجی های آنلاین کادر بندی شده
نظرسنجی های آنلاین کادر بندی شده

پس از پایان کار طراحی سوال، می توانید نظرسنجی خود را از طریق ایمیل به کاربران مورد نظر خود ارسال نمایید. هنگامی که پاسخ های خود را دریافت نمودید، با استفاده از ابزارهایی می توانید به فیلتر کردن پاسخ ها بپردازید. به طور مثال با استفاده از این ابزارها می توانید بفهمید که اکثر افراد چه زمانی تایم خالی برای سفر دارند؟ کدام فعالیت ها در طول سفر برای افراد محبوب تر است؟ با یافتن این موارد شما می توانید برنامه ریزی بهتری برای سفر خود داشته باشید.

جایی را برای شام انتخاب کنید

در برنامه ریزی برای یک سفر، اگر تعداد افراد زیادی در سفر شرکت کرده باشند، تصمیم گیری در مورد مسائلی مانند پیدا کردن جایی برای غذا خوردن کمی دشوار می شود. شما می توانید برای جمع آوری نظرات شرکت کنندگان، از یک پرسشنامه آنلاین استفاده نمایید. به طور مثال با پرسیدن سوال هایی می توانید از میان لیست رستوران ها و غذاهای موجود، مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. بنابراین از طریق پرسشنامه آنلاین می توانید به طور دقیق در مورد مکان، زمان و تاریخ دقیق رزرو رستوران مورد نظرتان تصمیم گیری کنید.

طراحی پرسشنامه آنلاین برای مشخص کردن مکان و زمان غذا خوردن

پرسشنامه آنلاین شما برای این مورد باید کوتاه و دارای یک ریتم سریع باشد. چرا که دوستانتان باید هر چه سریع تر در مورد چنین موضوعاتی تصمیم گیری نمایند. برای این منظور می توانید از همان رویکردی که برای برنامه ریزی در بخش مقدمات سفر استفاده کردید، در اینجا نیز بهره ببرید. اما از تعداد سوالات کمتری استفاده نمایید. همچنین می توانید به جای ارسال این نظرسنجی کوتاه از طریق ایمیل، آن را به وسیله یک پیام متنی حاوی پیوند وب نظرسنجی به مخاطبانتان ارسال نمایید.

از دوستان تان در مورد دکوراسیون منزل یا مدل موی خود بپرسید.

نقل مکان کردن به یک مکان جدید همواره چالش برانگیز است. شما در این رویداد با تصمیم گیری های زیادی مواجه خواهید شد. به عنوان مثال؛ باید تصمیم بگیرید که برای دیوارهای خانه جدید خود رنگ بخرید یا کاغذ دیواری؟ کدام صندلی ها را برای استفاده در آشپزخانه انتخاب کنید؟ آیا واقعا به آن کابینت ها در خانه جدید خود نیاز خواهید داشت؟ 

اگر بخواهید به تنهایی به پاسخی مطمئن برای تمامی سوال ها برسید در نهایت سردرگم خواهید شد و ممکن است انتخاب هایتان نیز زیاد باب میل نباشد. اینجاست که لزوم استفاده از پرسشنامه آنلاین مطرح می شود. شما می توانید برخی از تردیدهای خود در مورد مسائل مطرح شده را از طریق جمع سپاری سوالات برطرف کنید. در صورتی که میان افرادی که برای نظرات آنها ارزش قائل هستید، اتفاق نظر وجود داشته باشد، تصمیم گیری برای شما بسیار آسان می شود.

طراحی پرسشنامه آنلاین مقیاس بندی شده
طراحی پرسشنامه آنلاین مقیاس بندی شده

طراحی یک نظرسنجی جامع در مقایسه با پرسیدن سوالات پراکنده و وقت گیر، به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات مورد نیاز را به صورت یکجا جمع آوری نمایید. از طرفی همین کار را می توانید برای مسائل دیگر پیش روی زندگی شخصی خود نیز تعمیم دهید. از طریق این کار بازخوردهایی را برای برطرف سازی شک و تردید خود در تصمیم گیری ها دریافت می کنید. چه آن مسئله کوتاه کردن مدل چتری موهایتان باشد و چه در مورد مدل لباسی که قرار است در مهمانی خاصی به تن کنید.

روش های انجام کار در این زمینه

دو روش برای انجام این نوع از پرسشنامه آنلاین وجود دارد. در روش اول به طور مثال شما می توانید در مورد مدل موهای چتری خود، 2 یا 3 سوال مرتبط طراحی نمایید. برای هر دسته از سوال ها نیز می توانید از تصاویر مرتبط با موضوع مورد نظر استفاده کنید. پاسخ ها نیز به صورت مقیاس بندی شده طراحی می شوند. به این صورت مخاطبان شما می توانند میزان علاقه خود به سوال مورد نظر را به صورت کمی یا کیفی بیان نمایند.

اگر موضوعات مختلفی وجود دارد که باید در مورد آن ها تصمیم گیری نمایید، می توانید از روش دوم برای طراحی پرسشنامه آنلاین استفاده کنید. در این روش، برای هر موضوع 5 تا 7 سوال طراحی کرده و آن ها را به افراد مختلفی ارسال نمایید. در این مورد مطمئن شوید که از مقیاس بندی مناسبی برای ارزیابی هر کدام از سوال ها استفاده کردهاید. زمانی که پاسخ ها را دریافت کردید، می توانید گزینه هایی که بیشترین انتخاب را از سوی مخاطبان داشتهاند، در نظر بگیرید.

در مورد این که دیگران چگونه شما را درک می کنند بیاموزید

شما می توانید با دوستان یا اعضای خانواده تماس بگیرید تا از آن ها در مورد نظرشان درباره شما، سوال هایی بپرسید.

 • نمیدانید چگونه رزومه مناسبی را از خود ارائه دهید؟
 • آیا در نحوه توصیف خودتان به دیگران در طی یک برنامه دوست یابی مشکلاتی دارید؟

با یک پرسشنامه آنلاین ساده، خانواده و دوستان شما می توانند به شما در این راه کمک نمایند.

ارسال پرسشنامه آنلاین با ایمیل
ارسال پرسشنامه آنلاین با ایمیل

طراحی پرسشنامه آنلاین برای اطلاع از درک دیگران راجع به خود

یک پرسشنامه آنلاین کوتاه با چند سوال ایجاد نمایید. از طریق سوال های این نظرسنجی از دوستان یا اعضای خانواده تان بپرسید که؛ " در هر زمینه خاصی از زندگی، چه مهارت ویژه ای دارید؟ " در طراحی پاسخ های گزینه دار برای چنین سوال هایی، گزینه " سایر " را نیز جای دهید. این گزینه به مخاطبان تان این امکان را می دهد تا نظرات شخصی خودشان را در مورد شما بنویسند. نتایج به دست آمده از این روش می تواند در آینده شما تاثیرگذار باشد. به طور مثال شما می توانید از این نتیجه که " 95% از همکارانم فکر می کنند کار کردن با من آسان است" در استخدام های بعدی خود استفاده نمایید. 

برای آخرین سوال خود در پرسشنامه آنلاین، یک کادر متنی خالی ایجاد نمایید تا از پاسخ دهندگان بخواهید که شما را در چند جمله توصیف کنند. می توانید پاسخ های به دست آمده را بخوانید و با استفاده از ابزارهای فیلتر کننده، کلمات پر کاربرد راجع به خود را از میان پاسخ ها پیدا نمایید. 

سخن پایانی

دریافت بازخورد مناسب باعث می شود که در کار و زندگی شخصی خود پیشرفت کنید. با دانستن این موضوع همواره سعی کنید که از نتایج پاسخ های حاصل از پرسشنامه آنلاین در زندگی شخصی خود به خوبی استفاده نمایید. با این کار شما قادر به شفاف سازی پیچیدگی های زندگی شخصی خود خواهید بود.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left