نحوه ی استفاده از پرسشنامه آنلاین در تحقیقات بازار

استفاده از پرسشنامه آنلاین در تحقیقات بازار، به دلیل سرعت، کارایی و دقت بالاتر نسبت به پرسشنامه های فیزیکی، به یکی از مهمترین ابزارهای تحقیقات بازار تبدیل شده است. در این مقاله به بررسی نحوه استفاده از پرسشنامه آنلاین در تحقیقات بازار می‌پردازیم.

  1. توصیف پرسشنامه

در بخش توصیف پرسشنامه، باید جزئیاتی در مورد پرسشنامه، مانند زبان، نوع سوالات، صفحه آرایی، روش ارائه و جوابدهی به پرسشنامه، به وضوح بیان شود. همچنین، باید از بیان اهداف مطالعه نیز در این بخش استفاده شود.

  1. توصیف جامعه مورد مطالعه

در بخش جامعه مورد مطالعه، باید مخاطبانی که می‌تواند به آن‌ها پرسشنامه ارسال شود، به دقت تعریف شوند. این بخش می‌تواند شامل جنسیت، سن، محل سکونت، شغل و هر مشخصه دیگری باشد که برای تحقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  1. نمونه گیری

در بخش نمونه گیری، باید توضیح داده شود که چگونه نمونه ها انتخاب شده‌اند. مثلاً ممکن است تعدادی زیر گروه در این مقاله از طریق یکی از سیستم‌های نمونه گیری که در منابع تحقیقات بازار معرفی شده است، تصادفی انتخاب شده باشند.

  1. ارسال پرسشنامه

در بخش ارسال پرسشنامه، باید روش ارسال پرسشنامه را توضیح داده شود. این مفاد می‌تواند شامل امکان دسترسی به پرسشنامه از طریق ایمیل، لینک درون سایت، ارسال پیامک یا هر روش دیگری باشد.

5.جمع آوری داده ها

در بخش جمع آوری داده ها، باید روش جمع آوری داده ها را توضیح داده شود که ممکن است از روش های مختلفی مانند نرم افزارهای خاص تحقیقات بازار، ابزارهای مختلف آماری، تحلیل پیام های ارسالی و بازخورد مشتری باشد.

  1. تحلیل داده ها

در بخش تحلیل داده ها، باید نتیجه ی پردازش داده ها و ارزیابی پرسشنامه آنلاین با استفاده از روش های آماری را مشخص کرد.

نتیجه گیری:

استفاده از پرسشنامه آنلاین در تحقیقات بازار، باعث می‌شود تحقیقات بازار با سرعت و کارایی بیشتری صورت بگیرد. برای استفاده بهینه از پرسشنامه آنلاین، باید این موارد اساسی نظیر توصیف پرسشنامه، توصیف جامعه مورد مطالعه، نمونه گیری، ارسال پرسشنامه، جمع آوری داده ها و تحلیل داده ها را در مقاله‌ها و تحقیقات خود مورد بررسی قرار داد.


اشتراک در تلگرام
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توئیتر
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در واتس‌اپ
اشتراک در SMS


توسط سامانه یوچک پرسشنامه آنلاین بسازید ، آن را به اشتراک بگذارید و از داده های بدست آمده گزارش گیری کنید.


1000 Characters left